Много често срещан начин за търсене и закупуване на употребяван автомобил е чрез специализирани уеб-сайтове. Някои измамници обаче се опитват да се възползват от този метод, за да крадат безнаказано, предупреждават експерти.
Новата схема е все по-срещана в Европа. При нея измамниците първо създават фалшив профил и публикуват обява със снимки и реални данни на автомобил в различни онлайн-портали. Цената на автомобила е по-ниска от обикновено, за да привлече вниманието на много потенциални купувачи.
Когато видят, че има голям интерес към този модел, престъпниците обясняват, че колата е извън страната и искат плащането на депозит в чуждестранна банкова сметка, за да я докарат. Понякога сумата може да достигне 50% от цената на автомобила, като точно в това се крие измамата.
За по-убедително крадците изпращат на купувача фалшива документация за автомобила и всъщност могат да му поискат още пари с аргумента, че им трябват за да платят на агенция, която е посредник при сделката или за застраховка. В крайна сметка резултатът е един и същ – измамниците изчезват с парите.
Експерти съветват дори при най-малкото съмнение за нещо подобно, да се прекратят всякакви контакти и за се забрави автомобила. Пари не бива да се дават, докато не се установи контакт със собственика и колата. Във всички случаи трябва да се изискват книжката за поддръжка, картата за технически преглед, валидната застраховка и други документи, за да се провери дали превозното средство може да се движи законно.
Накратко, при онлайн-покупки трябва да се действа изключително предпазливо и ако има нещо, което не буди доверие, покупката да бъде отказана. А ако опитът за измама е явен, да се уведоми полицията.