fallback

Кои са моделите с най-често краден катализатор?

Рискът е особено висок при бензинови автомобили от по-старо поколение

Кражбите на автомобилни катализатори са масово явление от години - и на големите автомобилни пазари, и в България. Но през последните месеци честотата им чупи рекордите, и за жалост няма никакви основания да очакваме подобряване на ситуацията.            Членовете на германския автомобилен клуб ADAC са докладвали едва 38 случая на откраднати катализатори през 2017 година. През 2019 те вече са 169, през 2020 - 420, а през 2022 само за първите пет месеца са 488. Недокладваните случаи са много повече, смятат от ADAC             Защо се крадат каталитичните конвертори, наричани за по-кратко катализатори? Защото съдържат малки количества от някои много ценни метали - платина, паладий и особено родий. Цената и на трите се повиши драстично от предкризисната 2019 година насам. Платината в момента струва около 31 евро за грам; паладият е 63 евро за грам - по-скъп дори от златото (57 eвро). Но абсолютният рекордьор е родият - сребристобял метал с атомен номер 45, който през пролетта на 2019 година струваше около 90 евро за грам. През миналата година цената му на моменти надхвърляше 880 евро за грам, а сега е относително стабилна около 450 евро - около осем пъти по-скъпо от златото.             Родий. Бучица като тази в момента струва около 35,000 евро            В един катализатор средно се съдържат по около пет грама от трите метала, но в различни пропорции. Това е и единият основен показател, по който се определя кои автомобилни модели са най-застрашени от подобни кражби. Вторият е доколко лесно може да се отдели катализаторът.

В България за съжаление няма дори подобие на статистика от какви модели най-често се крадат катализатори. Полицията не проявява особена заинтересованост към подобни случаи и повечето жертви не ги докладват, даже и пред застрахователите. Имаме обаче данни за два от най-големите автомобилни пазари - Германия и САЩ.           От кои коли най-често се крадат катализатори (ГАЛЕРИЯ):

             

fallback
  • #13
    Атеист до 11 ( преди 2 години )
    Стига ва, не думай)))))
  • #12
    Гост ( преди 2 години )
    Мои приятели си купи кола от Америка от copart,достави му я българска фирма с отрязан катализатор
  • #11
    Автомобилен Господ ( преди 2 години )
    Тия крадци и като цяло хората знаят ли, че тези метали, които се съдържат в катализатора, с времето изчезват в резултат на постоянното преминаване на газове през катализатора. Кола, карана 15 години абсолютно може да се счита за кола без катализатор, всичкият ценен метал се е разградил, така че няма смисъл и да се краде катализатора
  • #10
    Горко Митич ( преди 2 години )
    Това за Астрата е пълна глупост. Точно на тази Астра НЕ МОЖЕ да се свали бързо и лесно. Крадците не я гледат изобщо.
  • #9
    Автотехник ( преди 2 години )
    Гледам ,че повече от 10 човека потвърждават коментарите за ASPO - Ботевградско. Не знам не е ли редно да се прати проверка там, КЗП и т.н. ? ... Не виждам причина този гараж да продължава жалкото си съществуване ?
  • #8
    анонимен ( преди 2 години )
    И при мен е откраднат( свален) още в автокъщата. Е, аз проклех виновника, да му изсъхнат и двете ръце, дано!
  • #7
    ASPO крадат катализа ( преди 2 години )
    ASPO на Ботевградско, кв Левски, посока враждебна/изход от София - там крадат катализатори. Имайте го в предвид. Няма значение каква е колата - там ще ви окрадат, а накрая ще ви искат и пари.
  • #6
    анонимен ( преди 2 години )
    Заради подобни статии се загледах къде е на моята кола и вярно че е доста под капака
  • #5
    Аз ( преди 2 години )
    И на мен го гепиха.Когато запалих двигателя се стреснах ,изрева страшно. После и аз изревах.
  • #4
    До 2 ( преди 2 години )
    Не е така. В бензиновите катализатори има родий, който задейства реакция за превръщането на азотните оксиди в азот, въглероден диоксид и вода. При дизелите такава реакция не е възможна заради различния състав на отработилите газове. При тях по-скъп е филтърът за твърди частици - DPF
fallback
Последни