fallback

Защо е забранено да се сипва гориво в пластмасови туби?

Причината е в статичното електричество, което може да причини пожар

На повечето бензиностанции има табели, че зареждането на гориво в пластмасови туби е забранено. но и на тези, на които няма такива указания, това действие не е разрешено. Този казус съвсем не е от вчера и мнозина от вас знаят за тази забрана, но знаете ли защо всъщност не се разрешава зареждането на бензин и дизел в пластмасови туби?

Много шофьори недоволстват от тази мярка, но експертите подчертават, че забраната е въведена не напразно. Според тях е изключително опасно е да се налива гориво в пластмаса. Основната причина за забраната е, че пластмасата има свойството да натрупва статично електричество.

Специалистите посочват примера с наелектризиран гребен, който „изстрелва“ искра при допир с косата. Същата искра може да се образува и при стичането на запалима течност, като бензина например, по в стените на пластмасова туба, което веднага ще причини пожар.

В същото време обаче по бензиностанциите се продават туби, изработени от пластмаса, но те не са обикновени. Изработени са от специална пластмаса и са пригодени за съхранение на гориво, което се доказва от съответния потвърждаващ надпис. Ако обаче забраната важи за всички пластмасови контейнери, малко вероятно е служителят на бензиностанцията да ви повярва и да провери надписите по пластмасовата туба.

Повечето експерти още подчертават, че за да може пластмасовият контейнер да натрупа отрицателна статика, той трябва да се търка интензивно и умишлено в друг материал. Освен това не всеки материал е подходящ. Въпреки че, ако има килим в багажника на колата, това може да е причина за натрупване на статично електричество по пластмасовата туба. Ако тубата обаче не се допира до съседни предмети в багажника, тоест е здраво закрепена, това няма да се случи.

И още нещо. Най-опасно е да пълните гориво в пластмасови туби от минерална вода, например. така наречената хранителна пластмаса е тънка, а високото налягане на бензиновите пари заплашва да спука въпросната туба. С други думи в краен случай, следвайки горните предписания, можете да налеете гориво в пластмаса, но принципно това не е препоръчително.

fallback
  • #15
    Пешо ( преди 2 години )
    Не искат защото ще се види колко са сипали
  • #14
    Глас от тъдява ( преди 2 години )
    Като ще тръгвам на път зареждам нафта в 20литрови туби от керосин за отоплителни печки. Проблем не са ми правили, проблеми може да имаш ако те спрат катажиите
  • #13
    Нерв@к@ ( преди 2 години )
    В същото време обаче по бензиностанциите се продават туби, изработени от пластмаса, но те не са обикновени. Изработени са от специална пластмаса и са пригодени за съхранение на гориво, което се доказва от съответния потвърждаващ надпис.Егати скритата рекламат е тая статия
  • #12
    Шопендар ( преди 2 години )
    Не се е родил този който може да спука бутилка от морална вода,в сервиз за автобуси подпират колелата с тях
  • #11
    Бай Иван ( преди 2 години )
    Нафтата не може да се запали от искра
  • #10
    Бай Х ( преди 2 години )
    Ползвам Английски пластмасови туби, дебели около 1 см.от химически спирт!Наливам само нафта и нямам проблем!Другите да му мислят !!!
  • #9
    Гошо ( преди 2 години )
    Статията е изчерпателна,има разлика във вида пластмаса, само ще допълня,че бензиноколонката е заземена и от там се получава искрата, освен това има и бензиностанции с пластмасови резервоари за гориво например ПЕТРОЛ имат такива.
  • #8
    анонимен ( преди 2 години )
    Само чи...бензин в пламасива туба от минерална вода стой много отпреди Великото Увелипение на горивата и няма проблем ....
  • #7
    анонимен ( преди 2 години )
    Не само, че на някой автомобили резервоарите са им пластмасови ами има и пластмасови туби за бензин :), така че тези правила са малко остарели.
  • #6
    Газко Уазков ( преди 2 години )
    Авторчето явно не знае, че на много от автомобилите вече резервоарите са от мластмаса. Обаче!... Има стотици видове пластмаса. Като се започне от поливинилхлориди, мине се през полиуретани, та се стигне до полипропилени......И забраната е много стара. Не е от вчера, а от времената, когато в бензина се добавяше оловен тетраетил като антидетонатор. Той буквално разтваря повечето пластмаси.
fallback
Последни