fallback

Mercedes-Benz губи активи за 2 млрд. евро в Русия

Най-богатият руснак се обяви против плана на властите за национализация

Германският производител Mercedes-Benz разполага с активи за 2 млрд евро, които са под сериозна заплаха заради нападението на Украйна от страна на Русия, съобщава агенция Reuters.

След нахлуването в Украйна почти всички западни компании прекратиха дейността си в Русия и това накара местните властите в страната да обявят, че ще национализират тяхната собственост, включваща заводи и техника. От Mercedes предупреждават, че войната поражда и други рискове – от прекъсване на доставките до кибератаки, а нещата може да се влошат от „потенциалната експроприация на активи на руски дъщерни дружества“.

По-рано високопоставен член на управляващата партия „Единна Русия“ предложи да бъде приет закон за национализиране на производствените предприятия на „компании, които обявяват излизането си и затварянето на производството в Русия" по време на атаката в Украйна. Много от тези компании имат задължения към банки, като при Mercedes сумата надхвърля милиард евро, за които централата в Щутгарт е издала глобална гаранция.

Според най-богатия човек в Русия – милиардерът Владимир Потанин, който е президент на гиганта „Норилск Никел“, подобни действия от страна на властите ще имат обратен ефект и ще върнат страната със 100 години назад.

„Последствията от това ще бъде глобално недоверие към Русия от страна на инвеститорите, което ще продължи десетилетия. Още повече, че решенията на компаниите да напуснат е емоционално и се дължи на безпрецедентен натиск върху тях от страна на общественото мнение в чужбина. Те вероятно ще се върнат и аз лично бих оставил подобна възможност отворена, а не да затварям вратата“, коментира Потанин.

Русия вече забрани износа на над 200 стоки, включително и автомобили за страни, които според нея, са „извършили недружелюбни действия“ срещу нея. Този ход бързо накара големи производители като Stellantis и Hyundai, които до този момент бяха сред колебаещите се компании, да преустановят операциите в страната до следващо нареждане.

fallback
  • #6
    анонимен ( преди 2 години )
    Просто Киро, ако си платят глобите и неустойките може да не ги национализират. Всъщност, мисирката написала думата национализиране, както и ти нямате представа какво значи това щом го ползвате толкова лежерно и не на място. В случая става дума за отнемане на имущество в полза на държавата, заради неплатени задължения, а не национализация! Схващаш ли разликата или ти е трудно, Просто Киро?
  • #5
    анонимен ( преди 2 години )
    На всички е ясно, че тези, които се изтеглят от руския пазар някой друг им дърпа конците. Няма как това да се случи изведнъж и за всички тези фирми, които са го направили, като под команда. Това е доказателството за окрупняването на фирмите в глобална транснационална организация, която иска да управлява света. Сливането на бизнеса с политиката е пагубно и това тепърва ще се разбере. Да извиваш ръце заради бизнеса си е контрапродуктивно. Лошото е, че всичкото ще е на гърба на обикновените хора...
  • #4
    Киро ( преди 2 години )
    Спокойно, ако тия посегнат да национализират, активи за 500 милиарда на централната банка, които сега са под запор, остават в ЕС. Ще ги разпределим на пострадалите от национализацията.
  • #3
    анонимен ( преди 2 години )
    Никой не ги кара насила да ги губят! Това си е лично техен избор!
  • #2
    анонимен ( преди 2 години )
    Те със сигурност могат и много повече друг е въпроса че там такива хора не се ценят
  • #1
    анонимен ( преди 2 години )
    Да връщат Лада 7 в производство. Това е единствената кола, която могат да произвеждат със собствените си сили и знания.
fallback
Последни