Много се говори за автономните превозни средства и свободите, които те ще предоставят на своите собственици, но все още няма яснота около тяхното бъдеще. Основният проблем в случая е правната страна на въпроса, затова е интересно мнение на хората, които най-добре са запознати с нея.
Според ръководителя на правния отдел на Audi – Юта Клавитер, шансовете за автономно бъдеще на автомобилите са много големи, но това не означава, че хората ще забравят как да шофират през следващото десетилетие.
„В Европа можем спокойно да кажем, че ще видим функции като автопилот на магистрала за пътуване дълги разстояния до 2030 г. Въпреки това, не смятам, че ще може да спим в колата, докато пътуваме“, коментира Клавитер.
В момента на Стария континент все още е съществуват технически регламенти за регулиране на използването на автономни системи от ниво 4, при което автомобилите се движат самостоятелно без намеса на човека. Главният адвокат на Audi очаква, че те ще бъдат въведени най-рано през 2024 г.
„Трябва да хармонизираме регулациите на международно или поне на европейско ниво. В противен случай използването на тези превозни средства ще бъде ограничено от технически различия в отделните държави и техните законодателства“, казва още Клавитер.
Като пример тя посочва Германия, която е далеч пред останалата част от Европа – както по отношение на регулациите, така и при технологиите. В същото време обаче тя изостава от Китай и Северна Америка, като целта е да се върви с малки стъпки, за да може автономните автомобили да бъдат по-безопасни.
„За потребителите този бавен път към автономно шофиране ще изглежда по-различно в градовете, отколкото извън тях. Докато хората, които живеят извън големи центрове, ще продължат да карат колите си за години напред, автономният транспорт в градовете ще се развива. Много хора в тях ще използват превозни средства без шофьор (не само коли). Ще използваме скутери, велосипеди под наем или дори мобилни ротори за възрастни хора, като те ще бъдат свързани със системи за зареждане, което ще улесни употребата им“, смята юристката.