От време на време се появяват научни изследвания, чийто резултати са повече от логични и очаквани и които биха могли да бъдат формулирани от всеки разумен човек, натрупал поне малко житейски опит. Примери има много – че хората изпитват удоволствие от секса, че повечето от нас предпочитат да карат чиста кола, а не мръсна и т.н.
Последният принос към този дял на науката е откритието, че когато навлязат масово в ежедневието ни автономните автомобили, то те ще ни направят много по-лоши шофьори. Причината? Няма да ни се налага да караме. Логично, но и леко плашещо, нали?
Изследването е на Нотингамския университет, като според резултатите му, водачите, които разчитат твърде много на автономното шофиране, се оказват с доста отслабнала подготовка, когато трябва да си върнат контрола над автомобила.
В изследването са участвали 49 шофьори на различна възраст, както от мъжки, така и от женски пол. В първия етап те карат по час и половина на ден на симулатори, като в хода на тази седмица ставали все по-добри. След това поели ролята на водач-пасажер на симулиран автономен автомобил. И когато трявало отново те да шофират, станало ясно, че вече реагират по-бавно, взимат неправилни решения и много по-често допускат грешки.
Освен това, при симулиран автономен режим на движение, водачът обикновено чете, спи или си гледа нещо в телефона и има нужда от няколко секунди, за да поеме управлението и както и контрола върху автомобила. Но твърде често тези няколко секунди се явяват разликата между живота и смъртта.