Статистиката сочи, че средните цени на употребявани автомобили в Европа са нараснали с 42% в момента в сравнение с януари 2020 г. В един от последните доклади на Automotive News се предполага, че настоящият бум на цените на употребяваните превозни средства ще достигне този пик през средата на тази година, а цените ще се нормализират в края на 2022 г. и началото на 2023 г.
Използвайки данни и анализи от консултантската фирма KPMG, можем да прогнозираме още, че средните цени на употребяваните автомобили ще паднат с около 20-30%, но това само при условие за връщане към нормални нива на продажби на новите автомобили . Разбира се, това зависи основно от предлагането и на стари, и на нови превозни средства, за което KPMG смята, че ще достигне равновесие около октомври 2022 година.
Дори до края на 2022 г. предлагането на нови автомобили да не навакса търсенето, KPMG вярва, че цените на употребяваните автомобили ще започнат да поевтиняват даже още преди това. Според анализаторите пазарът ще очаква по-голямо предлагане на нови автомобили и ще намали цените на употребяваните автомобили.
И още нещо интересно. Спадът, който се очаква, ще бъде рязък. В момента, средно за Европа, цените на употребяваните автомобили са нараснали средно с около 42% спрямо цените от януари 2020 г. Това е гигантски балон, който рано или късно ще се спука. Тези, които са платили или ще платят за употребяван автомобили по "Covid цени", ще осъзнаят, че инвестициите им бързо ще се обезценят, а от такива сделки определено боли.
Други анализатори обаче са далеч по-малко тревожни и също са цитирани в доклада на Automotive News . Например, Cox Automotive е на мнение, че цените на употребяваните автомобили ще се понижат с много по-управляеми темпове, тъй като те не вярват, че ще достигнем предлагането на нови коли от преди пандемията до края на 2025 г. Въпреки това и от Cox Automotive са на мнение, че този пикът при цените на употребяваните автомобили ще дойде между януари и април 2022 г., след което бавно ще започнат да намаляват.
Дори KPMG предлага някои алтернативни сценарии на основната си прогноза. Едно предполага, че инфлацията продължава, което кара цените да остават високи за неопределено време. А другото извежда възможността реакцията на Федералния резерв на инфлацията да предизвика своеобразен ефект на връщане назад и напълно да задуши потребителското търсене.