Двигателят с вътрешно горене, който промени планетата и живота ни прец ХХ век, сега изглежда осъден от политиците и от затягащите се екологични мерки. Хиляди компании, които вече век се специализират в развитието му, сега ще трябва да си намерят нови сфери на действие. Някои вече са го сторили и създават решения за бъдещето не къде да е, а в България. Отличен пример е Robert Bosch чрез "Бош Инженеринг Център София".
Константин Конов и Динко Русев по време на конференцията Bloomberg Tech21:CarTech
Лектори на конференцията Bloomberg Tech21:CarTech бяха неговият управляващ директор Константин Конов и инженеринг директорът Динко Русев. С тях разговаряме за бъдещето на автомобилната индустрия в България и как технологиите съвсем скоро ще променят начина, по който ползваме колите си.
8 въпроса за бъдещето на автомобила (ГАЛЕРИЯ):
КОНСТАНТИН КОНОВ: Новите екологични изисквания променят фокуса на индустрията - от машинно инженерство към високи технологии. Преди време тогавашният изпълнитерен директор на BMW бе казал, че компанията трябва да се превърне във високотехнологична, иначе рискува след 10 години просто да опакова в луксозни опаковки технологиите на други компании. Това важи в пълна степен и за Bosch. Тази трансформация е в основата на създаването на инженерния център на Bosch в София преди три години. В него създаваме продукти и технологии, които влизат в автомобилите след 3 до 5 години.
Нашите софтуерни и хардуерни инженери участват в ключови проекти, създавайки системи за разпозаване на образи с изкуствен интелект, системи, които управляват всички устройства в автомобила, и системи за киберсигурност. Имаме вече регистрирани три патента в тези области за последните три години. За това време центърът се разрастна четири пъти. За всяка от следващите пет години предвиждаме растеж с двуцифрен процент.
Пълния запис от конференцията Bloomberg Tech21:CarTech можете да видите тук.