На 1 декември 1913 година Хенри Форд въвежда първата движеща се поточна линия за масово производство на превозни средства и тя промени завинаги автомобилната индустрия. Това позволява на компании като Toyota да правят по 7,6 млн. автомобили на година, докато производители на суперколи като Ferrari изкарват по 8400 бройки за същия период.
Въвеждането на конвейера улеснява и придобиването на екзотична кола от висок клас. Клиентите на такива машина обаче не си приличат и някои от тях се насочват към модели с ограничен тираж, а други искат да имат уникален автомобил, направен само в една бройка. По правило, такива коли са правят на ръка, като са само за специални клиенти. Ето 10 такива примера.
10 ръчно изработени коли, струващи цяло състояние (ГАЛЕРИЯ):
Суперколата McLaren F1 дебютира през 1992 година, като излезе в ограничен тираж от 106 бройки. По това време британската компания има невероятно успешен отбор във Формула 1, чиито инженери участва в разработката на автомобила. Резултатът от техните усилия е компактна, лека и ефективна машина, в чиято основа е монокок от въглеродни нишки, на който са поставени 5000 индивидуално проектирани детайли от алуминий, магнезий, титан и въглеродни влакна.
Задвижването на британската суперкола е поверено на 6,1-литров атмосферен V12 двигател BMW S70/2. Той развива мощност от 620 к.с., достъпни при 7400 об/мин, като това позволява ускорение от 0 до 100 км/ч за 3,2 секунди. Максималната скорост за зашеметяващите са времето си 391 км/ч, което прави McLaren F1 най-бързият сериен автомобил на света.