Впечатляващата програма на Джо Байдън за възстановяването на САЩ след ковид-кризата започва да придобива все по-ясни очертания. Страната ще трябва да стане екологична и разчитащата на възобновяеми източници, като се започва с транспортния сектор, а Сенатът постигна споразумение с президентската администрация за развитие на инфраструктурата, като това е най-големият подобен план в историята на Щатите.
Общата сума за преминаване към електрификация ще е леко по-малка, отколкото бе официално обявено от президента Байдън. Но въпреки това, нещата остават повече от впечатляващи, тъй като според програмата, в рамките на 8 години ще бъдат изразходени 1,2 трилиона долара.
Пътища, мостове, летища, автобуси, влакове и зарядни станции: всичко е включено в плана за възстановяване и развитите на САЩ. Сред чудовищните суми посочени от администрацията, 312 милиарда долара ще бъдат насочени към транспортния сектор. Една от основните цели на Байдън е окуражаването на използването на електромобили, чрез разширяване на инфраструктурата и създаване на ефективна мрежа от зарядни станции, включително и на магистралите. В тази връзка, очаква се да бъдат инсталирани над 500 000 зарядни станции.
Освен персоналния транспорт, към електрифициране ще премине и публичният такъв. Операцията по това ще бъде финансирана с 44 милиарда долара, в допълнение към 66-те за повишена електрификация на железопътния транспорт. Още 7,5 милиарда долара ще отидат за обновяване на училищните автобуси, а 109 милиарда ще са за пътища мостове и други големи проекти.
След като Сенатът и администрацията на Байдън постигнаха съгласие по темата, остава само и Конгресът на САЩ да одобри плана. Очаква се това да стане с достатъчно мнозинство.