По-голямата част от човечеството вероятно следи с известно недоумение все по-тревожните съобщения за недостиг на микрочипове, идващи от най-различни индустрии: от автомобилната до производителите на електрически четки за зъби. Този недостиг блокира производства, затваря цели заводи, увеличава драстично цени и води дотам, че за някои отделни стоки вече има записване, многомесечно чакане и лимит върху броя на покупките, точно като при развития социализъм.
Произведени, но недоокомплектовани автомобили очакват доставка на интегрални схеми. По оценка на IHS Markit през тази година заради недостига на чипове ще бъдат произведени с 1.3 милиона нови коли по-малко от предвижданото
Недоумението произлиза от факта, че тази криза с полупроводниците се очерта още миналото лято и оттогава само се задълбочава, като много анализатори не виждат изход от нея по-рано от 2023 година. За нормалния жител на планетата това е наистина странно: защо тогава не произвеждат повече? Защо не въведат трети смени, не построят нови заводи? Още повече, че и политическа подкрепа не липсва: ЕС и Китай вече обявиха програми за насърчаване на този тип производства, а в САЩ новият президент Байдън иска да отдели за целта колосалната сума от 37 милиарда долара. Какво тогава пречи проблемът да се реши в най-кратки срокове?
12 неща, които не знаете за микрочиповете (ГАЛЕРИЯ):
За непосветените дори терминологията звучи объркващо. За микрочипове ли става дума, или за полупроводници? Всъщност, ако сме педантични с думите - за нито едното от двете. Правилният термин за онова, което наричаме "чип", е всъщност "интегрална схема". Тя се състои от комплекс от електронни схеми, разположени върху едно плоско парче (chip - от английската дума за треска, стружка) от полупроводников материал. Първата интегрална схема в историята, създадена от Джак Килби през 1959, е на базата на германий. През 1961 Робърт Нойс (на снимката) създава първата силициева схема, от която води началото си цялата съвременна електроника.
Килби и Нойс се възползват от поредица открития, доказали, че полупроводниковите транзистори могат спокойно да се използват като заместители на електронните лампи, използвани в най-ранните компютри и други електронни устройства.