IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Черно море

Защо тази 25-годишна Alfa Romeo 155 струва един милион евро?

Разбира се, това не е обикновена кола, а звяр с 490 коня и таван на 11 900 об/мин

25-годишна Alfa Romeo 155 не звучи като кой знае каква колекционерска рядкост - в сайтовете за обяви могат да се намерят екземпляри на цени между 1000 и 3000 лева. Но въпреки това реномираната аукционна къща RM Sotheby's се кани да поиска минимум 700 000 евро за една 155-ца, произведена през 1996, на предстоящия си голям търг на 15 юни. Прогнозите са, че цената ще доближи или даже ще надхвърли милион.

Alfa Romeo 155 V6 TI ITC

Разбира се, не става дума за каква да е Alfa 155, а за специалната състезателна версия, разработена за участие в германския шампионат за туристически автомобили - DTM. В онази епоха това бе най-престижното състезание в света за туристичеки автомобили. А тази конкретна кола - 155 V6 TI ITC с номер на шасито 005 - е печелила стартове в него.

Докарана в легендарната ливрея на Martini, тази кола е върхът в петгодишната еволюция на спортната 155. С нея тимовете на Alfa станаха национални шампиони в Италия, Германия, Великобритания и Испания. А с конкретната бройка 005 се състезаваше бившият пилот от Formula 1 Никола Ларини - единственият в екипа на Alfa, печелил шампионска титла в DTM (през 1993).

Това обаче е колата от сезон 1996, когато DTM вече бе прекръстен на ITC. Ларини завърши 11-и в крайното класиране, но спечели стартовете на "Муджело" и "Интерлагос.

Тази Alfa е оборудвана с последната еволюция на удивителния 2.5-литров V6 двигател с код 690RC. Способен да се развърта до цели 11 900 оборота в минута, той развиваше 490 конски сили и ускоряваше от място до 100 км/ч само за две секунди и половина. Максималната скорост по правите надхвърляше 300 км/ч.

Автомобилът е бил в италианска колекция почти през цялото време, откакто е спрял да се състезава. Сегашният собственик е инвестирал 400 000 долара, за да върне колата в състезателна кондиция с максимално придържане към оригинала. През 2019 колата се завърна на пистата в сериите DTM Classics, където спечели още в дебюта си.

Очакваната от Sotheby's стартова цена е между 700 000 и 800 000 евро. Ако ви се струват множко, на същия търг се предлага и една по-скромна Alfa 155 TS, също част от състезателната история на марката. При нея очакваната цена е към 300 000 евро.

Още снимки на уникалната Alfa Romeo 155 V6 ITC вижте в ГАЛЕРИЯТА:

0 от 500
  • #5
    3 rate up comment 0 rate down comment
    Ремонт Инверторни Ел ( преди 1 година )
    Легендарно бижу! Аз също помня и с интерес следях бруталните им гонки с конглокентите C-Class и тук-там Calibra.
  • #4
    45 rate up comment 4 rate down comment
    До 3-тия умник ( преди 2 години )
    Тази АЛФА печели 12 от 20 състезания в който е участвала...И освен това, печели и немското състезание, отива у тях вкъщи и ги натупва...!Айде сега ходи чети, научи се и тогава пиши!
  • #3
    32 rate up comment 0 rate down comment
    до 3 ( преди 2 години )
    Ти си забележителен интелект. Тази Alfa на Лариние спечелила два старта през 1996. Другата Alfa в отбора, на Алесандро Нанини, спечели шест старта - с три повече от шампиона Мануел Ройтер. Нанини остана трети в класирането само заради лошия си късмет на Норисринг. Една победа със същата кола, но за отбора на JAS, взе и Габриеле Таркуини. Така че Alfa 155 има 9 спечелени старта за сезона, и в 12 от състезанията записа най-бърза обиколка.