С идването на пролетта много хора отново подкарват зазимения досега автомобил. Повечето са достатъчно внимателни, за да проверят нивото на маслото, спирачната и охладителната течност. Но малцина се сещат да подменят горивото - а то почти сигурно е загубило качествата си междувременно. Колко е трайността на бензина? Опасно ли е да се кара с престояло гориво? Защо октановите числа са едни в Европа и други в Америка? По-скъп ли е бензинът днес, отколкото при социализма? Има ли значение какъв е на цвят? В тази статия решихме да отговорим на много въпроси, които хората си задават за автомобилното гориво, както и на някои, които не се сещат да си зададат.
12 ключови въпроса за бензина (ГАЛЕРИЯ):
Шофьорите, които по-рядко ползват колите си или ги зазимяват, трябва да имат предвид, че бензинът далеч не е вечен. Срокът му на годност е 6 месеца, но ако се съхранява запечатан, без контакт с атмосферния въздух, и при температури, които не надвишават стайната. Ако температурата достигне 30 градуса, бензинът може да загуби качествата си и само за 3 месеца.
В държави с по-студен климат, като Русия и Исландия, официалният срок на годност на бензина е една година. Но навремето и в СССР имаше разграничение по области - в северните срокът на годност бе 24 месеца, а в най-южните - едва 6 месеца.
Срокът на годност на бензина всъщност намаля допълнително, след като от него отпаднаха оловните съединения.