Защо автомобилът от време на време започва да харчи повече гориво и кой е виновен за опустошаването на резервоара? Излъгали са ни на бензиностанция при зареждане или е време за посещение в сервиза?
Тези въпроси си задават доста шофьори, които отчитат, че колите им харчат повече от обикновено. Дори в държавите с евтино гориво хората не са склонни да плащат повече от необходимото, още повече, че навиците им зад волана, както и маршрутите, по които минават всекидневно, не се променят.
Изданието Autovaux.co.uk се обърна към експерти, които трябваше да обяснят на какво най-често се дължи повишеният разход на гориво, забелязван както при бензинови, така и при дизелови автомобили. Те посочиха 5 причини, свързани с техническото състояние на превозното средства, които влияят на неговия „апетит“ за гориво.
5 причини автомобилът да харчи повече (ГАЛЕРИЯ):
Най-честата причина за повишаване на разхода на гориво. Обикновено техният принос е около 1 л/100 км допълнително, което не е никак за пренебрегване, особено ако автомобилът изминава големи разстояния.
Трябва да отбележим още, че по-меката гума се износва по-бързо и съответно трябва да бъде заменена, което също бърка в джоба на собственика на автомобила. В същото време, по-твърдата от необходимото гума също се износва по-бързо и не пести гориво. Затова най-правилно е да се следват предписанията на производителя.
Впрочем при използване на зимни гуми автомобилът харчи повече. Те са по-правило по-тежки и с по-мек състав, което повишава триенето.
Снимки: Autovaux, Carsweek