Никак не е забавно да караш кабриолет с вдигнат покрив по магистралата и изведнъж да се излее порой. Може ли в този случай да се движиш достатъчно бързо, за да останеш сух? Отговор на този въпрос дава YouTube каналът Drivetribe.
Във видеото Майк започва с обяснение за двата вида въздушен поток - ламинарен и турбулентен. Ламинарният въздух е бавен въздух с ниско налягане, докато турбулентният въздух е бърз под високо налягане.
Слоят въздух, който влиза в контакт с линията на автомобила, се нарича граничен слой. Горната част на рамката на предното стъкло, където каросерията свършва рязко, се нарича точка на разделяне. В този момент въздухът става много турбулентен и като се движите по-бързо площта на турбулентния въздух над автомобилния салон се увеличава.
Майк обяснява, че скоростта, с която трябва да карате, за да останете сухи, зависи от формата на колата. По-конкретно, от ъгъла на предното стъкло. Автомобили като Mazda Miata, които имат по-стръмно предно стъкло, могат да генерират достатъчно турбулентност, за да отклонят дъжда при по-ниски скорости, около 45 мили в час (около 72,4 км/ч). От друга страна, автомобили, които имат по-плоско поставени предни стъкла, като Ferrari Portofino, ще трябва да се движат доста по-бързо, за да постигнат същия резултат.
Някои кабриолети на Mercedes-Benz всъщност използват вятърни дефлектори в горната част на рамката на предното стъкло, които приличат на миниатюрни въздушни спирачки. Целта им е да максимизират ламинарния въздушен поток, като в същото време държат турбулентния извън салона.
Разбира се, всичко това е повече или по-малко спорен въпрос, ако пороят се излее докато чакате на светофара. Ако обаче сте на магистралата и завали, наученото за въздушните потоци ще ви спечели време да стигнете до първия мост и да спуснете покрива на кабриолета си.