IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Chernomore

Ще има ли завод на Hyundai в България?

Корейският интерес към страната ни има десетилетна история - но не особено славна

Ще има ли завод на Hyundai в България?

Пожелавам си да дойда тук отново догодина, за първа копка на завода на Hyundai, каза премиерът на Република Корея Ли Нак-Йон. Съвместно с българския си колега Бойко Борисов той официално представи новата Българо-корейска търговска индустриална камара. Събитието бе в шоурума на Hyundai в София.

Ще има ли завод на Hyundai в България?
Премиерите Ли и Борисов. Снимка ОЛЕГ ПОПОВ

„Впечатленията ми са, че България е динамично развиваща се, много отворена икономика... Но има и много работа, която нашите бизнесмени трябва да свършат", заяви премиерът Ли. Бойко Борисов допълни, че всеки корейски инвеститор е добре дошъл в България, и че страната ни е привлекателно място за базирането на голям завод за електромобили, а развитият й IT сектор е допълнително предимство в това отношение.

Доколко реалистично е този завод да излезе от сферата на пожеланията и да се превърне в реалност?

Корейският гигант и побратимената компания Kia имат европейски развоен център във Франкфурт. Там е и централата на Kia на Стария континент, а тази на Hyundai е в съседния Рюселсхайм.

Освен това Hyundai има голям завод в Ношовице, Чехия, построен с инвестиция от над 1 милиард евро. Там се произвеждат предимно модели за европейския пазар като i30 и ix20. Годишният капацитет е над 300 000 автомобила.

Ще има ли завод на Hyundai в България?
Заводът на Hyundai в Ношовице, Чехия. Ако се вярва на злите езици, спокойно е можел да бъде и във Варна

Европейският завод на Kia е само на 90 км оттам, в словашкото градче Жилина. Доскоро то бе достатъчно да покрива нуждите на европейския пазар, но в последните няколко години продажбите на Kia в Европа се удвоиха и в момента компанията е принудена да внася някои от най-търсените си тук модели от Корея. Hyundai има и заводи в Русия, но те произвеждат автомобили за местния пазар и за съседните републики от бившия СССР.

Интересът на корейския гигант към България не е нов. Запознати разказват, че от Hyundai са планирали първият им европейски завод да е във Варна, върху парцела на някогашната фабрика на Rover. Говори се, че желанието на корейците охладняло след срещи с тогавашни членове на правителството и поискани деветцифрени плащания под масата.

Страни като Словакия и Унгария от години усърдно примамват автомобилни производители да строят заводи и превърнаха автосектора в основен двигател на икономическия си растеж. Средната заплата на работниците в автомобилния сектор в Чехия, която бе малко под 500 евро в началото на миналото десетилетие, сега надхвърля 1300 евро.
 

Повече за разговорите на Борисов и Ли може да прочетете в Investor.bg.


 

Тагове: Hyundai Kia
0 от 500
  • #8
    17 rate up comment 6 rate down comment
    Жоро София ( преди 8 години )
    Разбира се че няма да има, ние нямаме кадри за подобно производство. Нас ни заобикалят отдалече и с право.
  • #7
    44 rate up comment 1 rate down comment
    Анонимен ( преди 8 години )
    Те и Тойота заради парите под масата се отказаха, както и заради монопола на 1 бр. доставчици на вода, ел. енергия и т.н. За това отидоха и в Турция, където построиха завод отличен, като най-модерния за времето си.*** само на маса и по форумите е голям. На действия е кръгла 0
  • #6
    27 rate up comment 3 rate down comment
    Алекс ( преди 8 години )
    Руснаци и Българи са братя по това, че не могат и не правят автомобили
  • #5
    27 rate up comment 2 rate down comment
    GTE ( преди 8 години )
    По-вероятно е да изберат Румъния
  • #4
    9 rate up comment 1 rate down comment
    Тинтири-минтири ( преди 8 години )
    ха?! забранено е да се изписва и журналисти ли тук? странен подбор на цензурирани думи... но ОК щом журналист е обидно - приемам ;)
  • #3
    6 rate up comment 14 rate down comment
    Анонимен ( преди 8 години )
    ако предложим добър рушвет ще отворяткорейците са в пъти по корумпирани от нашите политици !там се тресат от години от скандали за корупция по най високите етажи на властта и на големите им корпорации.Тук сме, като чавдарчета пред оялисе *** !
  • #2
    18 rate up comment 0 rate down comment
    Анонимен ( преди 8 години )
    дошъл е на крака за да оправи глобата наложена по заповед на щуката Върховният административен съд потвърди глобата от близо 16 милиона лева, която Комисията за защита на конглокенцията наложи на дистрибутора на "Хюндай".Решението на Четвърто отделение на ВАС е по съдебно заседание от 20 септември 2016 г., взето е на 28 декември
  • #1
    24 rate up comment 7 rate down comment
    Тинтири-минтири ( преди 8 години )
    Тинтири минтири, ако не се лъжа, корейците вече избраха Унгария или Словения за бъдещ завод. Малко любезни приказки на дипломат и нашта проста тиква захапва, а с него и цялата плеада псевдо-***