
ГАЗ-69 се появява като наследник на ГАЗ-67Б, а целта на руските му създатели е била повече от проста - да създадат по-икономична машина с по-добри офроуд качества. Разработката започва точно след края на Втората световна война през 1946, а първият работещ прототип е готов година по-късно.
Производството на ГАЗ-69 започва на 25 август 1953 от компанията ГАЗ в Горки, Русия. До края на 1972 от модела са произведени повече от 600 000 бройки, повечето от които слизат от конвейерите на УАЗ, която поема производството на модела през 1956.
ГАЗ-69 представлява типична офроуд машина, задвижвана от 4-цилиндров бензинов двигател с атмосферно пълнене, който изпраща мощността до четирите колела с помощта на 3-скоростна механична трансмисия. Интересното е, че автомобилът има два резервоара за гориво - един под пода на колата и един под...пасажерската седалка.
Стандартният ГАЗ-69 има мощност от 55 к.с. и може да развие максимална скорост от 90 км/ч, докато най-мощната версия ГАЗ-69М разполага с 65 к.с. и вдига100 км/ч.
Какво му е специалното?
На практика, ГАЗ-69 е военна машина, която обаче е била достъпна и за цивилни клиенти. Основното качество на този безкомпромисен джип, разбира се, са неговите възможности извън пътя, където издръжливото му шаси може да се справи с чудовищни наклони, които биха отказали много негови “конкуренти”. Двигателят е с 2.1 литра работен обем и е взет директно от седана ГАЗ М20 Победа. Моторът е базиран на класически американски агрегат на Dodge от 1935, чиито чертежи били купени от руснаците за 20 000 долара.
Специалното му е, че е неразрушим. Наистина. Повече от 50 години след като е представен, ГАЗ-69 все още се използва в голяма част от държавите в Източна Европа, където хората се придвижват ежедневно с него на иначе трудно достъпни региони. Късните версии са доста известни сред колекционерите, като цените на нереставрираните модели се въртят около 10 000 евро.
ГАЗ-69 се превръща в основа и за създаването на много различни проекти в СССР. Наследникът му УАЗ-469 произхожда именно от 69, а значително по-впечатляващи машини, като танковия разрушител 2P26 и амфибията ГАЗ-46, произлизат от същата машина.
Няколко екземпляра от ГАЗ-69 в момента се намират в различни музеи по света, но по-голямата част от произведените руски джипове от тази серия, продължават да се ползват по света.