Нов сериозен спад на цените на горивата предрекоха финансовите анализатори на агенция Bloobmerg. Според един от тях – Том Рандал, основната причина за това ще бъде развитието на електромобилите, които ще заемат все по-голяма част от пазара.
„В момента цените на петрола и без това балансират на крайно ниско ниво – около 35 долара за барел, но заради бурното развитие на „зеления” транспорт ситуацията в държавите, произвеждащи нефт, ще се влоши допълнително”, смята експертът.
Според Рандал началото на 20-те години на този век ще доведе до нов разцвет на електромобилите, чиято цена ще продължи да пада. Само през миналата година стойността на производството на акумулаторите за тези превозни средства е намаляла с 35%, като тенденция ще се запази.
Експертите са на мнение, че в близките 6-7 години пазарът ще бъде залят от електромобили. Този процес ще продължи и през 2040 г. голяма част от „зелените” превозни средства ще струват под 22 000 долара и ще заемат около 35% от световния автопарк.
От Bloobmerg твърдят, че през 2023 г. електромоболите, които ще се движат по пътищата, ще позволят да се икономисват около 2 млн. барела нефт на ден. По техните сметки това гориво ще се окаже ненужно и ще донесе загуби на неговите производители.
Подобна тенденция означава, че производството и продажбите на „зелени” автомобили ще се увеличава с около 60% годишно. Според анализаторите на агенцията този ръст ще намалее до 30% през 2028 г., но въпреки това електромобилите ще продължат да навлизат масово в употреба.
В ОПЕК (Държавите, произвеждащи и изнасящи петрол) не са съгласни с подобни прогнози. Там се основават най-вече на настоящата статистика, която сочи, че в момента едва 0,1% от автомобилите в цял свят са хибриди или електромобили. И очакват през 2040 г. техният дял да бъде не повече от 1%.
Снимка: Ройтерс


1