Mazda планира за подобри икономичността на своите бензинови двигатели с 50% до 2020 г. Това обяви шефът на европейския отдел за нови изследвания и разработки Кеничиро Сарутавари пред Autocar..jpg)
За целта японците работят върху нова технология, при която горивото се възпламенява от голяма компресия, а не от искра. Тя се нарича Homogenous Charge Compression Ignition – HCCI. Нещо подобно пробваха в Mercedes-Benz през 2007 г., като направиха 1,8-литров бензинов мотор с 237 к.с., работещ на подобен принцип.
Такъв агрегат планират да създадат и в Hyundai, но в Mazda са убедени, че ще успеят да го сторят първи. Използването на новата технология ще позволи степента на сгъстяване при сегашните мотори от 14:1 да бъде променена до 18:1.
Освен това японците работят усилено и върху следващото поколение на моторите SkyActiv, като първият модел, който ще ги получи е следващото поколение CX-5.
За подобряване на икономията на гориво при моделите си Mazda ще получи сериозна помощ от Toyota. Двете компании вече подписаха договор за размяна на технологии, което ще позволи на Mazda да получи достъп до хибридните и водородни агрегати на Toyota.
Снимка: Mazda


5