IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Chernomore

Земята разполага с петрол за 53 години

Новата прогноза е по-оптимистична от миналогодишната

Земята разполага с петрол за 53 години

Земята разполага с петрол за още 53 години и 3 месеца, сочи направено по поръчка на Бритиш Петролиъм проучване. Прогнозата е базирана на настоящите темпове на добив.
Земята разполага с петрол за 53 години
Снимка: Ройтерс

Според информацията под повърхността на земята са останали 1 687.9 млрд. барела от "черното злато", което е с 1.1% повече от оценката на аналогично проучване, направено през 2013 година.

От Бритиш Петролиъм уточняват, че по-оптимистичната прогноза се дължи на възможността за хоризонтално сондиране в Бейкън и Ийгъл Форд, САЩ. По този начин от залежите могат да бъдат добити общо 44.2 млрд. барела петрол или с 26% повече, отколкото се смяташе досега.

От енергийна компания все пак уточняват, че това е само прогноза. Съществува голяма вероятност петролът да не бъде изчерпан за този период, тъй като под повърхността на земята съществуват много неоткрити залежи. Съществуват и немалки шансове светът да открие по-добра и по-екологична алтернатива на "черното злато".

0 от 500
  • #6
    14 rate up comment 6 rate down comment
    Анонимен ( преди 11 години )
    Не мисля че проблема е чак толкова голям, ще свърши евтиния петрол, тоя в недрата на земята, но горива се произвеждат и от растения като рапица, соя,слънчоглед май и от царевица правят, така, че гориво ще има.
  • #5
    17 rate up comment 6 rate down comment
    Край ( преди 11 години )
    Спокойно нико не знае как се е образувал петрола и продължава ли да се образува. Теориите са две - органична /т.е. от умрели организми и значи вече е насвършване/ и неорганична /т.е. това е някакво земно масло и само господ знае до кога ще ес отделя. Та така не се връзвайте ми си карайте варели.
  • #4
    19 rate up comment 1 rate down comment
    Анонимен ( преди 11 години )
    Тоз пък, планетата не можела да произвежда, тя произвежда ама много бавно а се точи много повече.
  • #3
    17 rate up comment 7 rate down comment
    то ( преди 11 години )
    маме, планетата не може да произвежда защото за да стане петрол трябват милиони години.Петрола е изчерпаем ресурс, по интересно е какво ще се търси за алтернатива на пластмасата.Примерно преди години телефоните са били от бакелит сега от пластмаса, а след 50 г. ????
  • #2
    36 rate up comment 4 rate down comment
    Анонимен ( преди 11 години )
    Че тя скороста на добив много отдавна е надминала хилядократно скороста с която планетата произвежда. То дори суровина за образуване на петрол не оставяме. Знае се че той се образува от гниенето на растителни и органични остатъци. Но такива сега вече почти няма. Знаем, че животните са в пъти по-малко от преди. Тези които пък отглеждаме ги изяждаме а които не изядем и са умрели от старост или от болест изгаряме в екарисажи. Дърветата се изсичат и отиват за изгаряне или в производствата.
  • #1
    16 rate up comment 20 rate down comment
    zoom in ( преди 11 години )
    Кога ли учените ще кажат истината, че проблемът не е че петролът може да свърши, а че скоростта на добив в един момент може да надхвърли скоростта, с която планетата произвежда нов.