След поредица от подгряващи изображения и видео клипове Volvo най-после разпространи официални снимки и детайлна информация за новия V40, който ще дебютира пред публика, след седмица на автосалона в Женева.
.jpg)
Хечбекът Volvo V40 ще се предлага на европейските пазари с възможност за избор между три бензинови и три дизелови двигателя. За базов от бензиновите се приема четирицилиндровият 1,6-литров турбо-мотор (T3) с мощност 150 к.с. и 240 Нм въртящ момент (в диапазона 1600 до 4000 об/мин.). Той върви заедно с шестстепенна механична трансмисия и позволява ускорение от място до 100 км/ч за 8,8 сек. Максималната скорост е 210 км/час, средното потребление на гориво - 5.8 л./100 км, а нивата на вредни СО2 емисии са в рамките на 134 г/км.
Следващата стъпка е същият двигател, но с друга електроника и мощност 180 к.с. (T4), който може да се куплира с механична или автоматична (шестстепенна) скоростна кутия. С този мотор V40 постига спринта до 100 км/ч за 7,7 сек и максималната му скорост скача на 225 км/ч. Разходът на гориво е 5.9 л/100 км, а врените емисии са 138 г/км.
Топ-версията при бензиновите мотори е 5-цилиндровият 2,5-литров турбо-двигател (Т5), с мощност 254 к.с. и въртящ момент 360 Нм (1800-5400 об/мин). С него се предлага само автоматична трансмисия. Динамичните характеристики в тази комбинация са: ускорение от 0 до 100 за 6,5 сек и максимална скорост 250 км/ч. Потреблението на гориво и вредните емисии са съответно 7.9 л/100 км и 185 г/км.
При дизелите базов е 1.6-литров двигател с четири цилиндъра (D2), който генерира 115 к.с. и 270 Нм. Той се куплира със 6-степенна ръчна трансмисия, постига ускорение от място до 100 км/час за 12.3 секунди и максимална скорост 190 км/час. Изразходва средно 3.6 л /100 км и отделя в атмосферата само 94 г/км вредни СО2 емисии.
Следващата опция е 2.0-литровият дизелов двигател, който се предлага с две мощностни разновидности - 150 к.с. (D3) и 177 к.с. (D4) и въртящ момент, съответно 350 и 400 Нм. С най-мощният дизелов двигател хечбекът достига 100-те километра в час за 6,6 секунди и дава комбиниран разход на гориво в рамките на 4,4 литра на 100 км (вредните емисии са 117 г/км).
Всичките варианти са оборудвани със старт/стоп система и система за регенериране на кинетичната енергия при спиране. Габаритите на новия модел са: 4369 мм дължина, 2041 мм широчина (със страничните огледала), 1445 мм височина и междуосие 2647 мм.

Volvo се слави с традициите си по отношение на безопасността и няма нищо чудно в това, че новото V40 ще е екипирано с редица нови технологии за запазване на тази репутация. Системите включват: City Safety, позволяваща да намали последствията от инциденти при ниска скорост, Pedestrian Detection, която предотвратява стълкновенията с пешеходците, както и въздушни възглавници за пешеходци, Full Auto Brake, задействаща спирачките при скорост под 50 км/час и др.
От компанията прогнозират годишно да продават по 90 000 хечбека от модела, от които 85 % в Европа. Производството започва през месец май в заводите на марката в Гент, Белгия.


1