IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Chernomore

Защо не е добре да се зарежда на една и съща бензиностанция

Този шофьорски навик крие някои реални рискове за двигателя

Въпросът за качеството на горивото на бензиностанциите си остава актуален за повечето шофьори. Някои от тях умишлено избягват обекти на големи и популярни вериги, като избират малки обекти, където горивото е по-евтино. И пропускат факта, че качеството на бензина и дизела на такива бензиностанции може да бъде по-лошо.


зареждане


Последствията от подобно зареждане може да не се появят веднага, но често водят до сериозни разходи за ремонт. Много шофьори, които смятат, че са намерили „своята бензиностанция“, не забелязват как излагат автомобила си на риск. И спестяването от гориво може да се превърне във верига от сериозни повреди.

Един от първите проблеми е появата на въглеродни отлагания по свещите и намаляване на мощността на двигателя. След зареждане с ниско качествен бензин, индикаторът Check Engine на таблото може да светне и автомобилът спира да реагира адекватно на горивото. В такава ситуация е необходима пълна подмяна на комплекта свещи и зареждане с висококачествено гориво с добавки.

Мръсното гориво бързо запушва горивната система. Първо, мрежата на горивната помпа страда: системата губи мощност, двигателят започва да се „задушава“, помпата издава характерен свистящ звук. Дори след почистване на филтъра и промиване на резервоара, разходите за ремонт могат да бъдат сериозни. Причината не е износването на частите, а ниското качество на горивото.

Ако замърсители преминат през филтрите, те попадат в инжекторите, нарушавайки състоянието на горивната смес. Това води до прекомерна консумация на бензин, появата на дим и нестабилна работа на двигателя. Почистването на инжекторите не е евтино, а смяната им е още по-скъпа. Затова експертите съветват да не се отлага превенцията.


свещи


Най-опасното последствие е детонация от бензин с ниско октаново число. Тя унищожава буталните пръстени, валовете и облицовките, което води до спад на компресията. Възстановяването на двигателя в такива случаи струва страшно много пари, така че игнорирането на препоръките на производителя за използването на бензин с определено октаново число е много опасно.

Собствениците на дизелови автомобили също са изправени пред рискове: използването на некачествено гориво бързо унищожава съвременните керамични инжектори. Повишеният разход на гориво е само първият признак, който може да доведе до сериозна неизправност.

Важно е да запомните - смяната на бензиностанцията и внимателното следене на предупредителните знаци са сигурен начин да предпазите двигателя си от сериозни повреди. Използването на гориво с доказани експлоатационни характеристики и спазването на препоръките на производителя може значително да удължи живота на вашия автомобил и да избегне допълнителни разходи.


0 от 500
  • #7
    0 rate up comment 0 rate down comment
    chicho ( преди 2 седмици )
    Zastani edin den pred Lukoil ilintzi - petrolna baza da ti stane iasno ot kade zarejdat vsichki benzinostantzii. V 20.00 chasa idvat Shell da ne im gledat kamionite. Piwew prostotii.
  • #6
    1 rate up comment 0 rate down comment
    анонимен ( преди 2 седмици )
    преди доста години един коментар в социална медия момчето си пътува из някакви забутани региони в милата ни майковина и му светва лампата за гориво и спира на някаква забутана бензиностанция като по филмите на дивия запад в пустошта на аризона искам не искам заредих и пали колата и подава газ и оставил гумите на хасфалта връща се да дозареди догоре и пита какво е това гориво защото никога преди автомобила му не вървял така добре колко изтрещели двигатели има от опасни смеси с които се зареждат
  • #5
    5 rate up comment 0 rate down comment
    krassitch ( преди 2 седмици )
    Точно обратно е...Когато винаги зареждам от една и съща бензиностанция, и не съм имал проблеми, зная какво е качеството -рискът е по-малък, но не е нулев.Ако сменям непрекъснато, при фал няма да знам от къде ми е дошло
  • #4
    0 rate up comment 0 rate down comment
    анонимен ( преди 2 седмици )
    каквото сте си поръчали това са ви и доставили за три лева за литър какво очаквате бедна ни е фантазията какви алхимици забъркват горивата между другото откривам фабрика за производство на зимна течност за чистачки от 100 процента биопродукти и без допълнитена захар и консерванти с различни вкусове и аромати гроздова крушева ябълкова асорти но най много ще се търси кайсиева двойно препечена само за ценители хубавто е че няма акциз и митничарите и онези от напа нищо не могат да кажат
  • #3
    4 rate up comment 0 rate down comment
    Пешо, пак ли? ( преди 2 седмици )
    Пешка, аве ти функьионално грамотен ли си? Статията за зареждане от една и съща бензиностанция ли е или за зареждане от нискоразрядни такива е?
  • #2
    3 rate up comment 4 rate down comment
    анонимен ( преди 2 седмици )
    До сега не съм имал проблем с нискокачествено гориво от 3 от класните вериги бензиностанции,австрийска,американска и румънска. Виж от една българска която е дериват на руска имах проблем и там вече не стъпвам. Толкова бе зле,че извадих ключа от контакта и колата продължи да работи,а бензина свърши толкова бързо,че за разстояние от 100 км изразходи над 13 литра,при положение,че колата ми бе 1,2 литра и гори между 5-6 литра.От тогава не стъпвам на такива бензиностанции.
  • #1
    9 rate up comment 2 rate down comment
    преминаващ ( преди 2 седмици )
    Ха, ха! Всичко за мръсното гориво е вярно, но вероятността да го сипеш в бензиностанция на големите вериги не е по-малка поне в България. И ако автора не е почерпен за да напише това не го оправдавам.