IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Chernomore

Автопилотът на Tesla е мъртъв

Властите в САЩ накараха марката да смени името на системата

Харесвате функцията за усъвършенствано подпомагане на водача Autopilot на Tesla? Все още можете да харесвате функционалността, но спорното име и брандиране изчезнаха завинаги. След като беше обявено, че номенклатурата Autopilot, Full Self-Driving и рекламите, които компанията използва, са в нарушение на щатските закони, властите в Калифорния позволиха на Tesla да промени името на функцията. Новото название ѝ позволява да избегне 30-дневно отнемане на лицензите за дилър и производител.

 
Tesla FSD  
 
  
Използването от страна на Tesla на термина Autopilot за описване на нейния пакет за усъвършенствано подпомагане на водача предизвиква спорове откакто започна употребата на думата през 2015. Системата всъщност е по-скоро адаптивен темпомат с някои допълнения, отколкото нещо дори полуавтономно.

Използването на името привлече вниманието на Калифорнийския департамент по моторни превозни средства (DMV) през 2021, заедно с „Full Self-Driving Capability“ (Възможност за пълно самоуправление) и фразата "системата е проектирана да може да извършва кратки и дълги пътувания без да се изискват никакви действия от лицето на шофьорската седалка". Както посочва регулаторът, системите не са били и не са способни да правят тези неща.

След изслушвания през юли съдия по административно право постанови, че Tesla трябва да даде нови имена. Съдията нарече маркетинга „подвеждащ и нарушаващ щатския закон“. 

Името на Full Self-Driving беше променено на „Full Self-Driving (Supervised)“ Пълно самоуправление (Под наблюдение), като Tesla вече добавя „Supervised“ дори когато съкращава функцията на „FSD“. Autopilot сега също получи ново име и е обозначен като „Traffic Aware Cruise Control“ (Темпомат съобразен с трафика). Не е толкова запомнящо се, но е по-точно по отношение на това какво действително може да прави системата.

 
Tesla FSD  
 
  
Не е сигурно, че Tesla ще остане дълго извън мерника на калифорнийския DMV. Тя промени името, но компанията и главният изпълнителен директор Илън Мъск все още са решени да преувеличават възможностите ѝ

Ден преди съобщението на Калифорния официалният акаунт на Tesla препубликува фен, който сравни Tesla с измисления KITT от известния сериал „Среднощен ездач“, казвайки: „44 години по-късно автомобилите на Tesla се управляват сами“. Самият Мъск също беше цитиран: „Опитайте самоуправлението  на Tesla, страхотно е“. 

Tesla продължава да лансира автономията въпреки санкциите

Към момента няма истински самоуправляващи се автомобили, които да се предлагат за продажба на широката публика. Най-близкото досега беше системата от Ниво 3 на Mercedes-Benz, наречена Drive Pilot, която позволяваше шофиране без поглед върху пътя, или иначе казано – водачът да може безопасно отклони поглед от пътното платно в определени ситуации.

 
Tesla interior  
 
  
Ще се променят ли нещата в близко бъдеще? Наскоро видяхме множество големи автомобилни производители да правят сериозни анонси относно системи за подпомагане на водача от Ниво 3, които ще се появят през следващите няколко години. Rivian дори стигнаха по-далеч с тийзъри за Ниво 4, което технически би било истински автономен автомобил. Ниво 4 описва превозно средство, способно да се навигира успешно по всички пътища при определени условия, без да е необходим водач. Въпреки това превозните средства от Ниво 4 ще запазят органите за ръчно управление и може да не са приложими при всякакви условия.

Ниво 5 е етапът, където се намесва истинската автономия. Без никакви традиционни органи за управление, те са на „автопилот“ през 100% от времето. Но както видяхме при Ниво 3, възможностите на превозното средство са само част от проблема. Начинът, по който такива автомобили си взаимодействат с автомобилната инфраструктура, и по-важното – как се изработват регулациите и законите, за да позволят подобна експлоатация, все още са огромни препятствия за преодоляване.

  

0 от 500
  • #13
    3 rate up comment 7 rate down comment
    РУК ( преди 2 седмици )
    До 3 - гузен негонен бяга!!! :-) :-) :-) :-) ***, какво да твърдим, като 4 години обяснява точно това което твърдиш, че никога не си казвал бе. Та ти 6 месеце хвалеш оня клип с Теслата от София до Бургас колко съвършенно било, а даже не било и "Автопилота" на Тесла. Какво да ровим да ти търсим цитати?Аз поне не съм луд като теб дето държиш папки с всичките ми мнения!А и ти глътнипишко,точно затвао пишеш от хиляди никове и анонимно, за да казваш - ааа, това не съм аз, и други хора мислят така
  • #12
    4 rate up comment 11 rate down comment
    Автопилотът ( преди 2 седмици )
    на теслите никога не в бил жив! Южноамериканският клявкач е силен единствено в прогнози, които никога не се сбъдват и в заплождане на холивудските кифли. Да се моли Доньо да не пада от власт, че демократите ще му прекратят всички договори, които го правят сербез в момента.
  • #11
    7 rate up comment 9 rate down comment
    Hvaliprats ( преди 2 седмици )
    Лъжлив нагъл Илон бил лъгал. Не може да бъде! Новината обаче е че все още има лапнишарани да му се връзват.
  • #10
    3 rate up comment 7 rate down comment
    До 9 ( преди 2 седмици )
    А искаш ли да ти присадя няколко шЪмара и някой друг тУкат? Така хубаво ще се отучиш на бълваш деградиралите си фантазии по цял ден. Можеш да си избереш и други фирми на освестяване, "сурвакане" и прочие.
  • #9
    8 rate up comment 7 rate down comment
    До експеримент ( преди 3 седмици )
    Много по-полезен за човечеството експеримент би бил да пробваме да ти присадим мозък.
  • #8
    6 rate up comment 6 rate down comment
    Експеримент ( преди 3 седмици )
    Предлагам да съберем пари и да вземем една Тесла под наем. Ще качим наш Тесльо да се повози за няколко дена (дали има книжка?) и премине места като Петрохан, да измери къде е стигнал дори 120кв зареждане. И тн. Ще видите вой на умряло тогава. Каквито асистенти иска да си пуска, резултатът ще е трагикомичен.
  • #7
    7 rate up comment 8 rate down comment
    Тесльо слънчасалия ( преди 3 седмици )
    Автопилота на Тесла е най добрият в света.Точно както ще бъде постигната и крайната цел за следващите осем години 20 милиона електромобила през 2030 година.Статистически е доказано.
  • #6
    10 rate up comment 2 rate down comment
    до 4 ( преди 3 седмици )
    Освен да те блъскат отпред и отзад, отляво и от дясно, ти си мечтаеш и да ти падат на главата ли? Освен ако не измислим антигравитационни двигатели, летящите коли ще превърнат света и особено градовете в непоносимо място за живеене. Постоянен ужасяващ шум, вятър, ежечасни инциденти.
  • #5
    8 rate up comment 7 rate down comment
    анонимен ( преди 3 седмици )
    Тесла има вина, защото е прекалено оптимистична за готовността на системата си. Но заключението на DMV си е чиста, необразована и корумпирана лъжа. FSD може да кара от точка А до точка Б абсолютно сама, включително с излизането от паркинг и паркирането, включително в закрити паркинги. Това, че не може да го прави в 100% от случаите е друг въпрос. Но харата също не могат, особено някои.
  • #4
    0 rate up comment 14 rate down comment
    анонимен ( преди 3 седмици )
    Докато се направи и ще има автономни летящи коли и няма смисъл. В небето има по-малко препятствия и е по-лесно да се направи автономността :)