Британският производител на спортни автомобили Aston Martin ще внедри технологията Cyber Tyre на италианската Pirelli в бъдещите си модели, съобщиха двете компании в съвместно изявление, цитирано от агенция Reuters.

Технологията на италианската фирма, която позволява събирането на данни от сензори, поставени в гумите, ще бъде интегрирана във всички бъдещи модели на Aston Martin, за да взаимодейства със системите за шофиране и електронно управление на автомобила.
Това е донякъде рискован ход, коментират наблюдатели. Тъй като китайската държавна Sinochem е най-големият акционер в Pirelli, събирането на данни от системата Cyber Tyre бе поставено под специално наблюдение от американските власти. Евентуална забрана за внос на автомобили в САЩ би била много тежък удар за Aston Martin.

Как работят Cyber Tyres?
Ключът към системата е в малък сензор, способен да измерва движенията на страниците на гумата при ускорение и спиране. Микроскопичният електромеханичен сензор е достатъчно здрав да издържи на огромните натоварвания (които при въртенето на гумата достигат няколкостотин g, обясняват от Pirelli), и комуникира постоянно с електронния "мозък" на автомобила чрез технологията Bluetooth Low Energy.

Ключови за автономните автомобили
Микроелектромеханичният сензор, който той и екипът му са създали, е достатъчно здрав, за да издържи на всичко това и да комуникира с колата чрез Bluetooth Low Energy. Данните включват температура и налягане, разбира се, но също и много друга информация, която до момента бе недостъпна за електронните блокове в автомобилите ни - като например каква е повърхността под автомобила. Това качество ще е ключово в бъдеще за автономните коли - една от най-трудните задачи е компютрите в тях да разберат върху какъв точно път се намира превозното средство, дали настилката е равна, дали е мокра или заледена.


0