Германският производител Porsche представи уникална хиперкола 963 RSP, която е модификация на състезателния модел 963 LMDh и е пригодена за употреба по пътищата.

Автомобилът си остава в една-единствена бройка, предназначена за американски клиент на марката. Неговото създаване е резултат от проект за честване на 50-годишнината от създаването на състезателното Porsche 917. Шосейният вариант получава подобрено окачване и части, осигуряващи комфорт на улицата, но в същото време запазва производителността, нужна за отлично представяне на пистата.
Под капака на 963 RSP се намира 4.6-литров турбо V8 двигател, който произвежда около 700 к.с. Използва се и хибридна система, която се адаптира плавно към уличните условия. Въпреки трудността при настройването за нормална употреба, Porsche успява да запази автомобила уникален, като използва компоненти от известния хиперавтомобил 918 Spyder.

Този автомобил е бил оборудван със специални гуми и шаси, настроено за шофиране по улиците, но запазващо характеристиките на истински състезателен автомобил.
Кабината е облечена в кафява кожа и алкантара, като карбоновите седалки са взети директно от състезателната версия, но са омекотени с ръчно изработена тапицерия, фиксирани облегалки за глава и истинска подплата. Пространството за краката и таванът също са облицовани с алкантара, докато воланът и панелите на вратите са облечени в кожа.

А ако се чудите какво означава RSP, тези инициали принадлежат на Роджър С. Пенске. Да, това е същит Роджър Пенске - 88-годишен милиардер и бивш състезател, който е и собственик на Team Penske. Именно този отбор се състезава с Porsche 963 в шампионатите IMSA и WEC.
Засега уникалният автомобил е изложен на пистата „Сърт дьо ла Сарт“ за 24-те часа на Льо Ман. След състезанието, колата ще се върне в музея на Porsche в Щутгарт за кратък престой, преди да се отправи към Фестивала на скоростта в Гудууд, където ще се появи редом с оригиналния 917.
Още снимки на хиперколата - вижте в галерията:


0