Китайският производител на мотопеди NIU създаде първата си кола - NIUMM 500. Електрическият автомобил бе представен на мотоциклетно изложение в Дортмунд, Германия, и ще се продава за 8000 евро, съобщи сайтът Electrek.
Електрическият NIUMM 500 е миниатюрен градски автомобил, който ще се конкурира със Citroen Ami и FIAT Topolino. Двуместният хечбек е дълъг само 2,5 м. Има къс, висок преден капак, големи фарове и вертикални C-колони.
Въпреки че NIUMM 500 е бюджетен модел, в салона му е монтиран дигитален инструментален панел, а срещу допълнително заплащане се предлагат климатик и люк. Зад седалките има малък багажник.
Електрически двигател с пикова мощност от 13,5 к.с. позволява развиване на максимална скорост от 45 км/ч. В редица страни от ЕС такъв маломощен автомобил може да се управлява от 16-годишна възраст и без шофьорска книжка.
NIUMM 500 се предлага със сменяема батерия, която може да се зарежда у дома (от електрическите мотопеди NQiX на NIU), като с нея пробегът е 60 км. Другата версия е с фиксирана батерия с по голям капацитет от 7 kWh, която позволява изминаването на 118 км.