Фаровете са не само функционален елемент на автомобила, като спирачките, но и важна част от неговия дизайн. Днес, благодарение на възможностите на LED технологията, те са станали още по-изразителни. През 60-те години на миналия век обаче дизайнерите активно ги използват за естетически цели, особено когато измислят скритите фарове.
Когато става въпрос за такива, повечето автомобилни фенове веднага се сещат за прибиращите се фарове, което не е изненадващо, защото те съществуват от най-дълго време. Първият масово произвеждан автомобил с такива фарове е Lotus Elan през 1962-ра, макар че ръчният им вариант се появява още по-рано - на Cord 810 през 30-те години на миналия век. Последният сериен автомобил с прибиращи се фарове е Chevrolet Corvette C5, който се произвежда до 2004-та.
Нека обаче погледнем този въпрос от другата страна. Какво ще кажете за фарове, които излизат изпод капака? Второто поколение Buick Riviera (1966-1970) има точно такъв необичаен дизайн - когато са прибрани, фаровете са насочени нагоре, към долната част на предния капак, а когато са включени, те падат надолу на 90 градуса, осветявайки пътя (видеото по-долу, макар и заснето преди няколко години, показва този процес).
Разбира се, на практика тази система не винаги работи перфектно. Подобно на много ранни механизми за скрити фарове, Riviera използва вакуумни задвижващи механизми - и те далеч не са най-надеждните. Течове от маркучите или износени части могат да доведат до това фаровете да останат в скрито положение, независимо от желанията на водача.
Buick Riviera не е единственият автомобил с такава система. Оригиналният модел от 1963-та, проектирана от Бил Мичъл, получава скрити фарове след фейслифта през 1965 година - тогава не самите фарове се движат, а елементите на решетката, които ги покриват. Същият принцип е използван и от други американски автомобили от 60-те, като Cadillac Eldorado (1967-1967), Dodge Charger (1966-1972), Pontiac GTO (1968-1969) и Mercury Cougar (1967-1970).
Скритите фарове дават на дизайнерите повече свобода да създадат желания вид на автомобила. В някои случаи това също така подобрява аеродинамиката, въпреки че при американските масълкарс от онова време това по-малко се забелязва. Американските стандарти за безопасност също така забраняват защитните стъклени капаци, които са разрешени в Европа тогава, и изискват използването само на кръгли херметични фарове.