fallback

САЩ забраниха китайските автомобили и технологии

Софтуерът, хардуерът и колите са обект на поредните санкции срещу азиатската страна и Русия

Администрацията на американския президент Джон Байдън се приближи една крачка към забраната на вноса на китайски автомобили и технологии. Това може да се окаже значително предизвикателство както за местните, така и за чуждестранните производители, съобщиха световните агенции.

В изявление от Белия дом се казва, че Байдън предприема "силни и решителни действия, за да предпази Америка от рискове за националната сигурност, свързани с експлоатацията на свързаните с САЩ вериги за доставка от Китай и Русия". Като част от тези усилия Министерството на търговията финализира правило, което ще "забрани продажбата и вноса на хардуерни и софтуерни системи в т. нар. свързани превозни средства, както и цели свързани превозни средства" от Китай и Русия.

Според Белия дом, Bluetooth, клетъчната, сателитната и WiFi свързаността могат да осигурят на клиентите по-голямо удобство и безопасност, но "намесата на чуждестранен противник във веригите за доставки" представлява значителна заплаха. Това можело да даде на "злонамерените хора неограничен достъп до тези свързани системи и данните, които те събират".

В момента в САЩ не се продават свързани китайски автомобили, но водещият азиатски производител BYD реализира автобуси в щата Калифорния, които не са засегнати от забраната. Някои западни производители като Volvo, който е мажоритарна собственост на китайската Geely, Polestar, Buick, подразделение на General Motors, и Lincoln, собственост на Ford, продават автомобили, произведени в Китай. Tesla също произвежда електрически превозни средства в азиатската страна, предназначени за износ.

"Колите вече не са просто стомана на колела, а компютри. Имат камери, микрофони, GPS и други технологии, свързани с интернет", каза министърът на търговията на САЩ в оставка Джина Раймондо. Забраната ще бъде постепенна и ще започне през 2027 година за софтуера и 2029-та за оборудването, заявиха от търговското министерство.

Пекин "ще предприеме необходимите мерки", за да "защити решително своите законни права и интереси", обяви в отговори Министерството на външните работи на Китай. "Китай настоява САЩ да спрат да обобщават концепцията за национална сигурност и да прекратят неразумното си потискане на китайските компании", заяви Го Цзякун, говорител на китайското външно министерство.

fallback
  • #23
    до 18 ( преди 32 минути )
    САЩ и ЕС като си затворят пазарите за Китай, то и Китай ще си затвори пазарите за САЩ. От едната страна са към милиард души и от другата да речем толкова, но малко по-старички. Остават пазарите в останалата част на Азия + Русия + Турция, Индия, Южна Америка, Африка. Ако тези пазари не се затворят за Китай, то той ще продължава да се финансира и бълва продукция десетилетия наред. Така че увяхването може и да се позабави.
  • #22
    До 19 ( преди 32 минути )
    Е как бе Нали Китай бе бъдещето сега обърнахте палачинката били потайни и двулични.Попнахте като с дизела уж бъдещето пък сега не било.
  • #21
    до 15 ( преди 41 минути )
    За мисленето съм съгласен, но само с мислене не става.Ето например и аз мисля, че тази тема е критична не само за САЩ и Китай, но и за Европа, но какво от това?Много скоро тези коли ще ги закачат за сателитите и ще почнат да си обменят безконтролно информация (сега поне може да приемем, че има някакво ограничение, понеже телефонния оператор следи обема на трафика). Това добре ли ще е или зле? Ще има ли някаква регулация или ключ, който ще предотвратява обмяната на информация или ъпдейта? Не?
  • #20
    Охотник ( преди 59 минути )
    Никой не може да спре Китай, Русия и БРИКС. Колониалните плъхове могат, само да ревът. Че губят световният монопол. Нищо не е вечно.
  • #19
    анонимен ( преди 1 час )
    Китайците като нация са много двулични и са такива от хилядолетия. Неслучайно никой от съседите им не ги харесва. Не са надежден партньор, по всяко време може да ти забият нож в гърба. Дори емигриралите на запад са затворени и потайни, неотзивчиви и авторитарни.
  • #18
    анонимен ( преди 1 час )
    САЩ и ЕС ако си затворят пазарите за Китай и ако спрат да им поднасят технолгии и инвестиции, Китай до няколко години ще увехне както се е набрал. Западът няма проблем да си произведе каквото и да е, просто искаше да е евтино и затова си изнесе производствата при тези неблагодарни комунисти. Самите китайци не са лоши, но управляващите са абсолютни мародери. Ходил съм в Китай на бизнес срещи, така че приемам коментари само от добре запознати!
  • #17
    До 16 ( преди 1 час )
    Ти не разбра ли, че от САЩ забраняват дори на Тесла да произвежда батерии с китайски технологии по лиценз на CATL? И си достатъчно нагъл да попиташ защо CATL не построят собствена фабрика в САЩ?
  • #16
    До 4 ( преди 2 часа )
    Ми, да почват да произвеждат ако искат кално-водни батерии, бе! Нали щяха да правят общи предприятия за батерии с Форд, с ГМ, някъде и в Канада щяха да правят, и незнамси къде още. Аху, иху, и накрая тиху! Цялата пара пак беше в свирката, щото май се оказа, че искат само да лепят етикетите в САЩ, а всичко друго да идва готово от Китай. Обаче иначе са мноу велики и напреднали... но само в родния Китай.
  • #15
    До 13 ( преди 2 часа )
    Напротив. Един човек да накараш да мисли със собствения си мозък си е файда. Лошото е че повечето от тук не мислят, а повтарят чужди мисли и са чуждопоклонници. Постоянно прокламират да слушаме Акио Тойода ,защото той го е измислил защото само той има мозък, а те нямали и нямало нужда да мислят. Затова всеки път се заблуждават, че и другите правят като тях. Мислещият човек е трудно да бъде излъган. Той си търси своите интереси.
  • #14
    До 12 ( преди 2 часа )
    А на мен ми е любимо как някой какво беше "скъсан ***" защитава чужди интереси и не се усеща че както САЩ така и Китай защитават своите си интереси, за разлика от България българите като тебе които се чудят на кого да се надупят и чии задни части да лижат. Разбира се че и САЩ и Китай че и Русия си имат мозък и си го ползват по предназначение. България и българите Не е нужно да взимаме страна, А да използваме мозъка си за да се възползваме и да си търсим собствените интереси.
fallback
Последни