Корупцията сред полицаите на Мексико е легендарна, не и без помощта на американските филми. Но явно не е преувеличена от Холивуд. Така че да не сме чули вече оплакване от родните катаджии. Обикновено мексиканските пътни полицаи искат подкупи от шофьорите. Случва е в цялата страна, но особено в градовете на щата Мексико: най-населеният регион, където се намира и столицата - Мексико Сити.
Случаите на изнудване от униформени са толкова много, че градските съвети на няколко общини решиха от новата година да отменят глобите за движение по пътищата. Това не е първият път, когато се приема подобна мярка. Град в щата Мексико изкара три години без да наложи нито едно наказание за нарушения на пътя.Там проработи.
"Преустановихме глобите за движение по пътищата за 100 дни, за да избегнем изнудванията", похвали се в социалните мрежи Азусена Сиснерос, кмет на Екатепек. Той заяви, че така защитава гражданите. Кметът е сред няколко политици, които обещават да сложат край на изнудването или корупцията в полицията.
От 1 януари шофьорите, които не спазват правилата за движение, не са глобявани и в Куаутитлан Изкали. Поставен е и краен срок за експеримента – до края на март. През тези три месеца общинарите ще преценят дали мярката е била ефективна в борбата с корупцията и от своя страна дали не е довела до увеличаване на пътните нарушения.
Най-често срещаните в тази община са неправилно паркиране, шофиране с мобилен телефон или неспазване на знак "СТОП". Те се наказват с глоби от около 109 евро по обменния курс. Проблемът е, че "приходите" не отиват в държавната хазна. Или поне не винаги и напълно. Мексиканските катаджии се "оправят" с водачите на място, като искат кеш на ръка или дори сума, по-висока от самата глоба след различни заплахи. Измислят се и нарушения, които не съществуват. Например рекетират за шофиране през щата Мексико с регистрационни табели от друг щат в страната. Всеки, който не плати, е заплашван с арест. Естествено, такова правило няма никъде в Мексико.
По-малко корупция, но дали няма да има повече злополуки. В Наукалпан де Хуарес, друг град в щата Мексико, пътните глоби бяха замразени за три години. По същата причина: продължаващите корупционни акции от пътните ченгета. Това приключи миналия юли, тъй като градският съвет активира отново глобите, тъй като самите граждани го поискаха. Полицейските сили също бяха обновени тотално. Назначени бяха 40 жени, преминали проверки за доверие. Сега те отговарят за глобите при пътни нарушения.
Основният проблем при такава крайна мярка е, че джигите се увеличават. Без наказание какво ги спира! Пример е това, което се случи в американския щат Ню Джърси. Само за месец служителите решиха да намалят санкциите почти до минимум, а нарушенията и произшествията автоматично скочиха рязко.
Точно това е мнението и на адвокат, който се е посветил на битка с корупция в Мексико. Той има акаунт в TikTok с повече от три милиона последователи. Въпреки че оценява мярката като работеща срещу случаите на полицейско изнудване, той смята, че правилата за движение все пак не са измислени ей така.
Глобите са отменени в три града, на на шофьорите се напомня, че това не означава пълна анархия. Все пак "паякът" може да вдигне тези автомобили, които паркират неправилно и пречат на движението по улицата. И шофьорите ще бъдат арестувани, ако блъснат пешеходец или предизвикат тежка катастрофа.
Щатът Мексико е регионът, който страда най-много от полицейски рекет на пътя. От 10 000 оплаквания на година - 34% са регистрирани в този щат. Естествено, докладвани са само част от исканите подкупи. Само между януари и юни 2024 година в Мексико са регистрирани повече от 5500 случая на полицейско изнудване по пътя. Броят на тези престъпления далеч не намалява, а се е увеличил. През 2018 година жалбите възлизат на около 6900 през цялата година. Лично президент и правителство се възмутиха от статистиката.
Без да е оправдание, една от основните причини за този проблем са ужасните условия за полицейските служители, които имат много ниски заплати (при някои не достигат 400 евро на месец). Те са корумпирани от самата система, когато влизат в службата. Подкупите са допълнителен доход за компенсиране на техните заплати и към който мнозина се обръщат. Вечното колело, познато в България и къде ли не.