IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Chernomore

Обичат ли младите хора да шофират?

Нови изследвания показват изненадващи тенденции

Напоследък все по-разпространено е мнението, че все по-малко младежи се интересуват от шофирането отколкото предишните поколения. Нови проучвания показват доста интересни резултати, свързани именно с тези тенденции, които са все по-разпространени сред младите хора.


млади шофьори


Данни на DGT (Главна дирекция на контрол на пътищата към Министерство на вътрешните работи на Испания) показва, че през 2007 близо 500 000 души (485 000) на възраст 18-24 години са притежавали шофьорска книжка. През 2020 техният брой е намалял на половина - 272 000.

Проучване на Uber от 2021 показва, че процентът на шофьорите сред поколението Z (родени между 1996 и 2006) е 58 - цифра, която контрастира със 74% от милениалите (родени между 1985 и 1995), 78% от поколението X (1965-1985 ) и 87% от бейби бумърите (1946-1964).


млади шофьори


Зад тези данни стоят няколко фактора, белязани преди всичко от съвременните условия на живот, особено в града. Младите хора имат на разположение множество възможности за пътуване - електрически скутери и велосипеди, множество форми на обществен транспорт, таксита и др. Всичко това кара младите хора да избягват големи разходи за закупуване и поддръжка на нова кола.

Развитието на автомобилния пазар също показва някои наистина любопитни тенденции сред младите шофьори. Изследване на компанията на Hagerty разкрива, че хората от поколение Z все още все още обичат да шофират (77%) и което е по-интересно - 32% от тях имат или са притежавали класическа кола (30% сред милениалите).


млади шофьори


Младите шофьори намаляват, но като цяло те придобиват особен вкус към колите. Според същото проучване те с ентусиазъм се сдобиват с превозни средства от 90-те години, нишови колекционерски коли и такива с ръчна скоростна кутия. Сред предпочитанията на новите шофьори са SUV, седани и пикапи от края на миналия век.

Причините, които могат да обяснят тази тенденция, са например усещането да имаш превозно средство, което е част от „златната ера“ на моторните спортове, както и такива, които са били герои във видеоигри, успешни филми или управлявани от „влиятелни“ личности в социалните мрежи.

0 от 500
  • #7
    2 rate up comment 1 rate down comment
    анонимен ( преди 3 месеца )
    9-ти, другарчето ти не е старо, но от статията не става явно каква е дефиницата на малд шофьор. Аз лично разбрам групата 18-25. При тах финасовите условия и нуждите са други, спрямо 30+ (където евентуално имаш работа, доходи, смейство) като цяло гледаш на живота по малко по различен начин. Та при първата група, това че на 18 им подаряват нова кола и ходят на училище с нея е само по филмите и в много идеален случай.
  • #6
    1 rate up comment 0 rate down comment
    Лудория до 5 ( преди 3 месеца )
    Пътува точно до местата, които описа. И родом е от Бургас и често ходи там. Прави го сега, защото е решил че иска да пътува до планината или другите местата, без да се съобразява със графици, а само със себе си и спътниците си. Не че не може, но иска сега по друг начин да пътува и открива света, и това след като откри планининте... Примерът беше, че когато си поиска или потрябва, всеки може да си изкара книжка и купи автомобил. Не виждам какъв е смисъла от статията!
  • #5
    0 rate up comment 1 rate down comment
    анонимен ( преди 3 месеца )
    До 1. Може да въведат книжката като задължителен предмет в училище
  • #4
    1 rate up comment 0 rate down comment
    анонимен ( преди 3 месеца )
    5-ти можеш, по същия начин както стигаш и до Тасос примерно или до Англия. Друга тема е дали е изгодно и си заслужава.
  • #3
    15 rate up comment 1 rate down comment
    Лудория ( преди 3 месеца )
    Един приятел до към 33-34 нямаше книжка. Като го питаш защо и той ти отговаря - защо ми е?! Пътувам където си искам с такси, приятели, автобуси, самолети. Живее под наем и не се занимава с ремонти, мебели и обзавеждане. Пазарува си храна. Но откри планината и за 2-3 месеца си изкара книжка, купи си кола и сега си пътува доволно където пожелае. Давам пример, че не е нещо за перчене книжка и автомобил, а нещо дето ти върши работа.
  • #2
    14 rate up comment 0 rate down comment
    анонимен ( преди 3 месеца )
    Желание имат, пари нямат. Изкарването на книжка в Германия е 3к Евро и това е може би най-малкия разход. Оттам следва - кола, поддръжка, гориво къде да я държиш в големия град (което не е лесна работа), а не всеки град е уреден добре транспортно. За тези, които левитират в града и не излизат от него (или квартала) - на тях не им трябва.
  • #1
    21 rate up comment 0 rate down comment
    анонимен ( преди 3 месеца )
    Ти да видиш. Половината въобще нямат книжки, а другата половина си купуват автомобили от миналия век. Да му мислят автомобилните производители какво ще продават на това поколение.