IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Черно море

Шефът на CATL предвиди огромен провал на Мъск с батериите

Tesla са много добри в останалото, но не разбират от електрохимия, категоричен е Робин Зенг

Босът на базираната в Китай гигант за батерии Contemporary Amperex Technology Co. Limited - или просто CATL, предвиди шумен провал в неговата сфера на Илон Мъск. Робин Зенг хвърли съмнение относно батерията 4680 на Tesla, като не я видя много успешна в дългосрочен план.


Робин Зенг

Робин Зенг

В интервю пред Reuters той каза на Илон Мъск, че цилиндричната батерия 4680 „ще се провали и никога няма да бъде успешна“. Зенг направи изявленията и на среща с главния изпълнителен директор на Tesla по време на посещението му в Пекин през април. Босът на CATL препоръча американецът да борави с други технологии, където е подготвен, не и с батерийни клетки. 

„Имахме много голям спор и аз му показах- Той мълчеше. Той не знае как да направи батерия. Става дума за електрохимия. Той е добър за чиповете, софтуера, хардуера, механичните неща", категоричен е Зенг.

 
Мъск


През септември Tesla обяви, че е произвела своята 100-милионна батерия 4680 в Gigafactory Texas, след като достигна 50 милиона единици през юни . Компанията също е в процес на разширяване на своята Gigafactory Nevada, за да добави специално съоръжение за производство на 4680 клетки , което се очаква да увеличи до 500 GWh в дългосрочен план.

Tesla има заедно с CATL лиценз за технология, свързана с производството на батерии в Невада, която се очаква официално да стартира през 2025 година. В допълнение към обсъждането на технологията на батериите, Зенг каза, че с Мъск са говорили за фокуса на компанията върху автономността. Китайският магнат е съгласен с цялостния подход на Tesla към темата. За разлика от други компании, които разработват системи за самоуправление, Supervised Full Self-Driving (FSD) на Tesla използва само камери като сензори.

„Той е вътре“, каза Зенг пред  "Ройтерс" относно FSD стратегията на Tesla, „Мисля, че това е добра посока.“. Зенг обаче отбеляза, че според него Мъск е склонен да определя нереалистични срокове за нови технологии.  "Проблемът му е, че обещава много. Говорих с него“, добави Зенг. „Може би нещо се нуждае от пет години. Но той казва две. Определено го попитах защо. Каза ми, че иска да стимулира хората".
 
 
CATL


Босът на CATL също каза пред "Ройтерс" , че ще построи производствено съоръжение в САЩ, ако новоизбраният президент Доналд Тръмп позволи това. „Първоначално, когато искахме да инвестираме там, правителството  каза „не“, каза Зенг. „Надявам се, че в бъдеще те ще бъдат отворени за инвестиции“, добави босът. 

През август Тръмп сподели, че ще бъде отворен за китайски компании, които строят фабрики в САЩ и наемат работна ръка. Така могат да избегнат 100-процентови мита върху вноса на електрически превозни средства (EV) и не само. „Ние ще дадем стимули и ако Китай и други страни искат да дойдат тук и да продават колите, те ще построят заводи тук и ще наемат наши работници“, каза Тръмп в изявление през август.
 
 

0 от 500
  • #25
    2 rate up comment 1 rate down comment
    До 18 ( преди 2 часа )
    Все пак да повторя да не остана неразбран. Задължително трябва да имаме поне два атомни блока. Три са оптималния вариант, за да не изпадаме в ситуация като в днешната, да "ни изненада студа" точно по средата на плановия ремонт на единия блок на АЕЦ Козлодуй. Също така задължително трябва да си запазим тецовете, като газифицираме половината, за да диверсифицираме, ако изпаднем в газова криза като през 2022. Газовите централи са най маневрени и могат да бъдат включвани и изключвани всяка вечер
  • #24
    4 rate up comment 0 rate down comment
    анонимен ( преди 3 часа )
    Хехех, Тротинетката.Фотоволтаиците "умират" след 18 часа,когато започва пикът в потреблението.Без балансиращи мощности ще внасяме еко ток от ТЕЦове в Турция, Сърбия и Македония.
  • #23
    3 rate up comment 1 rate down comment
    Гост ( преди 3 часа )
    Толкова евтино излиза че електроенергия е на рекордни цени.Шефът затвори леярната и прати работниците на борсата.С електропещи на тия цени на електроенергията,ако не произвеждаш губиш по малко.
  • #22
    0 rate up comment 3 rate down comment
    До 18 ( преди 3 часа )
    Антиелектриците по подразбиране са антиматематици. Не се и опитвай да им обясниш кое излиза по-евтино в дългосрочен план. Няма да те разберат. За да те разберат трябва да знаят какво е геометрична прогресия даже не осъзнават ако възобновяемата енергия има всяка година по 60% ръст както сега, след тези 12 години за строеж на АЕЦ, колко ще се е вдигнала мощността от днешните 2200 мегавата в студен ноемвотйски ден. А 12 години са от онези на Илон Мъск - обещани, но неизпълними.
  • #21
    0 rate up comment 4 rate down comment
    Давай инженере ( преди 3 часа )
    Обясни как зимно време фотоволтатите не могат да произведат повече от 1% . Говори с цифри и проценти инженере, а не с поредната клевета и инсинуация Генерация и товар на ЕЕС в реално време за 18.11.2024 10:11:30ИмеMWАЕЦ 17,74%1058.46Кондензационни ТЕЦ 35,19%2099.3Топлофикационни ТЕЦ 5,38%320.75Заводски ТЕЦ 2,19%130.62ВЕЦ 0,32%18.82Малки ВЕЦ 1,21%72.14ВяЕЦ 1,28%76.28ФЕЦ 36,47%2175.98Био ЕЦ 0,23%13.9Товар на РБ5744.25
  • #20
    0 rate up comment 2 rate down comment
    Гостенино яйцеклетчо ( преди 3 часа )
    Нямаш топки да си признаеш нито една от тези твои грешки, затова се опитваш да ги препишеш на мен. Точно както пет години не разбра за какви 20 милиона през 2030 година говори и за какви 50%. Неслучайно ти се подигравам всеки път когато споменеш някакъв процент, включително и днес. Никога не питаш процент от какво и не разбираш как те лъжат. Ето Днес пак са те излъгали и идваш да се хвалиш, че си излъган. Гостенина психопат замазва гафовете на гостенина яйцеклетчо, който няма топки да си призная
  • #19
    4 rate up comment 1 rate down comment
    Гост ( преди 3 часа )
    Да обвиняваш инженер държал изпит по ММИИ(математически методи на инженерните изследвания) в липса на знания е смешно.От бисери като еластичен колянов вал и стомана направена от желязна руда с високо съдържание на въглерод си личи творението от мозък от яйцеклетки.
  • #18
    3 rate up comment 2 rate down comment
    анонимен ( преди 3 часа )
    АЕЦ-а е евтино само след като се изплати първоначалните милиарди инвестиция. А времето за построяване на един реактор е около 12 години. Нали не мислите че такава огромна инвестиция може се изплати за нула време, тока да е евтин още от пускането му.
  • #17
    3 rate up comment 2 rate down comment
    анонимен ( преди 3 часа )
    Избрали са за манипулация точното време - когато няколко дни нямаше слънце, няма вода в язовирите, ПАВЕЦ не работи още, а АЕЦ Козлодуй е в ремонт. И въпреки това са те излъгали и в цифрите и са преувеличили от 30 на 40% за Ноември. Можеш ли да смяташ геометрична прогресия вече? Последните години слънчевата енергия има 60% годишен ръст. След колко години тези 10% ще станат 30% дори през Ноември? А ти само преди две години късаше ризи че произвеждат само един процент. Прогнозите стават реалност!?
  • #16
    0 rate up comment 2 rate down comment
    анонимен ( преди 4 часа )
    Пък и да видиш как те подвеждат по няколко начина, проявих малко критично мислене да видя дали цифрите отговарят на истината и лъсна лъжата. November Solar: 9,6% Wind onshore: 3,3% Hydro water reservoir: 2,5% Fossil gas: 5,7% Fossil hard coal: 1,1% Fossil brown coal / lignite: 31,4% Biomass: 0,4% Hydro Run-of-River: 0,9% Nuclear: 23,6% Cross border electricity trading: 21,4%Тоест не стига че са избрали да те манипулират в точното време ...