Покупката на автомобил втора ръка има много предимства за бюджета ви, но крие и немалко рискове - най-големият от които е да попаднете на машина, чийто двигател изживява последните си дни. Продавачите имат на свое разположение много трикове и достиженията на съвременната химия, за да прикрият този факт. Затова проверката на автомобила в компетентен сервиз е задължителна преди покупка. Но тя струва пари, а, в особените условия на българския вторичен пазар, може да ви се наложи да проверите десетина коли, преди да намерите читава. Затова ето няколко начина да отсеете потенциалните "мъртъвци" още при първия оглед, и да стигнете до проверка в сервиз само за по-обещаващите кандидати.
10 проверки дали двигателят не е на умиране (ГАЛЕРИЯ):
След това натиснете рязко педала на газта, но без натоварване. Слушайте как работи двигателят - не трябва да се долавят прекъсвания или паразитни шумове.
Ако чуете потропване, това вероятно са иглените лагери на мотовилката - такъв мотор няма да живее още дълго. Понякога продавачите се мъчат да прикрият такива шумове, като съзнателно разхлабват връзките на изпускателната система и тя започва да потраква и вибрира.
Въздушно свистене и свирене подсказва за лоша плътност на съединенията на всмукателния тракт.
Понякога обаче странните шумове могат да са конструктивна особеност на двигателя. При бензиновите G4FC, монтирани в Kia и Hyundai (на снимката), се долавя отчетливо бръмчене от горивните инжектори - но това не е дефект, а само резултат от специфичната им конструкция.