IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Черно море

Toyota призна водородния Mirai за провал

Въпреки ниските продажби на седана, марката не се отказва от тази технология

През 2021 г. Toyota изненадващо пусна второ поколение на модела си Mirai, тъй като седанът с горивни клетки никога не се продаваше добре. Японският производител се опита да спаси модела, но сега променя решението си и ще технологията ще бъде използвана не за пътнически, а за търговски превозни средства.


Toyota Mirai


„Проблемът е в липсата на станции за зареждане, чието изграждане се реализира много трудно. Това ограничи сериозно продажбите на Mirai и можем да признаем, че неговото представяне на пазара не беше успешно", коментира Хироки Накаджима, главен технологичен директор на Toyota, цитиран от Autocar.

Думите му се потвърждават от статистиката - според Центъра за данни за алтернативни горива на Министерството на енергетиката на САЩ, в страната, която беше основен пазар за Mirai, има само 57 станции за водородно гориво, като всички са разположени в Калифорния.


Toyota Mirai


„Водородът е най-подходящ за автомобили, които се движат основно между две места, като например търговски превозни средства. Тяхното често ограничено и специфично използване би улеснило установяването на стабилни възможности за доставки", каза още Накаджима.

Toyota и Isuzu вече обявиха, че ще разработват съвместно леки камиони с водородни горивни клетки. Що се касае до Mirai, неговото първо поколение така и не надхвърли 2000 продажби, докато второто се представя по-добре. През 2022 г. Toyota е продала малко над 2000 бройки от седана, а за първите 9 месеца на тази година техният брой е 2604. Това прави ръст от над 80% спрямо същия период на 2022 г.


Toyota Mirai


Все още не всички автомобилни производители са готови да се откажат от автомобилите, задвижвани с водород. Honda представи кросоувър на базата на CR-V с горивна клетка по-рано този месец. Той ще бъде пуснат в САЩ и Япония през следващата година, но се очаква ограниченият брой бензиностанции да ограничи неговата наличност и продажби - точно както Mirai.

Toyota и други автомобилни производители също разработват двигатели с водородно горене. Миналата седмица компания представи нова концепция за състезателен двигател с 410 к.с. На тазгодишното изложение за мобилност в Япония Toyota показа бъги, работещо с водород, проектирано в сътрудничество с Honda, Suzuki и Kawasaki и което може да има бъдеще при пътническите автомобили.


0 от 500
  • #47
    4 rate up comment 1 rate down comment
    анонимен ( преди 1 година )
    А ти питай колко е средният пробег на Тойотка Бъдеще. Питай колко е средният пробег на водородните камиони, където ги има. След това провери на колко години водородния резервоар на Бъдещето трябва да се смени задължително. И пак ще говорим, макар че да се говори с кирпичена стена като тебе смисъл няма. Тесла можеш да я караш и много, и малко, а деградацията е все ниска.
  • #46
    3 rate up comment 2 rate down comment
    MythBuster ( преди 1 година )
    Е точно в Уикипедия пише че най-добрите горивни клетки постигат около 200 хиляди километра преди да е необходимо смяна - батериите на теслите за които говориш тъкмо са започнали да се разработват и имат около 90% от първоначалния капацитет след този пробег. При тях повечето проблеми идват от лоши връзки и други причини извън клетките, а не от технологично обусловени проблеми със самите клетки на батериите.
  • #45
    3 rate up comment 1 rate down comment
    MythBuster ( преди 1 година )
    "".. водородните автомобили не стават." Я пак прочети статията. И си отговори на въпроса спират ли да ги разработват?" Казах ти да се абстрахираш и от сегашните лъжи. След като са ги финансирали с милиарди долари да разработват водородни горивни клетки, какво искаш да кажат? Нали буквално до днес твърдяха че водородните леки автомобили имат бъдеще, а тези с батерии нямат и затова продължават да разработват водородни, че хората да имат алтернатива като забранят ДВГ.
  • #44
    1 rate up comment 4 rate down comment
    Швабен зи каскен ( преди 1 година )
    "След максимум колко километра трябва да се смени горивната клетка произведена по най-добрата технология съществуваща днес?" Питай гугъл колко Мирая са сменили горивни клетки и съпостави отговора с това колко Тесли са сменили батерии, преди да зададеш поредния глуповат въпрос. Хайде, стига ти толкова за днес.
  • #43
    2 rate up comment 1 rate down comment
    MythBuster ( преди 1 година )
    Пък и за енергийната плътност - Колко километра можеш да изминеш с едно зареждане? Колко тежи горивната клетка плюс бутилките за съхранение на водород? Ако не си спомняш, твърдотелните батерии които разработват са с енергийна плътност 550 грама на киловатчас. Ако сега се минават 500 км с 65 киловатчаса, то за 1000 километра са необходими 130 киловата часа - 71 кг. А това е теглото само на горивната клетка. 200 кг батерия - 3 000 км заредени за 10 минути. Какво каза за енергийната плътност?
  • #42
    1 rate up comment 1 rate down comment
    Швабен зи каскен ( преди 1 година )
    "след 30 години какви ще са единствените автомобили които произвеждат toyota?" Пак ли да ти отговарям със същия отговор? Каквито реши пазара/регулациите. Хайде, стига ти толкова, изморих се от глупотевините ти.
  • #41
    1 rate up comment 1 rate down comment
    Швабен зи каскен ( преди 1 година )
    ".. водородните автомобили не стават." Я пак прочети статията. И си отговори на въпроса спират ли да ги разработват?
  • #40
    1 rate up comment 1 rate down comment
    MythBuster ( преди 1 година )
    Каква връзка има енергийната плътност с живота? След максимум колко километра трябва да се смени горивната клетка произведена по най-добрата технология съществуваща днес?
  • #39
    1 rate up comment 1 rate down comment
    MythBuster ( преди 1 година )
    Да си перефразирам въпроса - след 30 години какви ще са единствените автомобили които произвеждат toyota?
  • #38
    1 rate up comment 1 rate down comment
    Швабен зи каскен ( преди 1 година )
    "Батерията е по-евтина и има по дълъг живот" Ха-ха, и това го твърдиш на базата на какво? Мантрите на Илонката и неговите последователи??? Задвижването с горивни клетки има към 2.5 по-висока енергийна плътност от батериите, а презареждането става за минути.