Автомобилът на бъдещето може да бъде вдъхновен до голяма степен от тази концепция. Тя се нарича се Human 1st Vision („Human First Vision“) и е дело на Software Republique - екосистема от компании, състоящата се от Groupe Renault, Atos, Dassault-Systèmes, Orange, STMicroelectronics и Thales.
100% електрическият автомобил е истинска лаборатория на колела, като разполага с цели 20 иновации, представени на изложението Viva Technology 2023. Според създателите на прототипа, повечето от тях може още да станат част от стандартното оборудване на утрешните автомобили.
Чудесата на концепцията започват от достъпа до автомобила, който се осъществява чрез биометрично разпознаване. На практика, приближавайки превозното средство, изкуственият интелект е в състояние да разпознае до 6 метра разстояние поза и лице на водача (предварително записани чрез приложение) и да потвърди самото разпознаване чрез аватар, проектиран на прозореца.
В този момент автомобилът пита водача дали иска достъп и ако собственикът отговори утвърдително, колата се отключва, като седалката се адаптира автоматично към морфологията на идентифицираното лице. Веднъж качил се на борда, шофьорът ще бъде посрещнати от звуково изживяване, състоящо се от 16 високоговорителя. Два от тях са интегрирани в облегалките за глава, от които също се излъчват звуците на системите за подпомагане на водача.
Бордовите технологии също така позволяват отдалечено локализиране, резервиране и заплащане на място за паркиране или точка за зареждане. Това е възможно благодарение на интелигентни сензори, инсталирани на автомобила, и данни от други свързани автомобили, които предоставят актуализация в реално време на различните налични опции, като изкуственият интелект препоръчва най-интелигентното решение.
Що се отнася до домашното зареждане, Human 1st Vision използва услугите Mobilize V2G, които също ще бъдат налични във Франция, Германия и Великобритания за стандартното Renault 5. По този начин по време на пиковите часове на потребление (когато цената на енергията е по-висока), колата пренася електричество към дома, а когато консумацията е по-ниска, батерията се зарежда.
Human 1st Vision може също да следи здравословното състояние на водача, като анализира пулса му и, благодарение на сензор, поставен на предпазния колан – честотата на дишане. След като данните бъдат анализирани, автомобилът информира шофьора за текущото му здравословно състояние, докато аватарът предлага най-добрите вътрешни настройки по отношение на температурата и осветлението или препоръчва какво да направи, за да му помогне да се почувства по-добре (като дихателни упражнения). Ако системата открие физически проблем, тя може да се намеси, като направи сателитно обаждане до службите за спешна помощ.
Освен здравословното състояние на водача, автомобилът следи и себе си, като оценява в реално време износването на основните компоненти като батерия, спирачки, гуми, шаси и окачване. Освен това цялата информация за автомобила се отчита в „здравен сертификат“ под формата на NFT обект.
Ще стане ли някога тази концепция на Renault стандартен модел? Вероятно не, но Software République има за цел да пусне 10 нови предложения за услуги и продукти до 2025 г. и сред тях може да са много от иновациите, представени в прототипа.
Още снимки на необичайната концепция - вижте в галерията: