В бизнеса с електрическите автомобили се появи нов играч – това е Фондът за публични инвестиции (PIF) на Саудитска Арабия. Страната създава нова автомобилна компания – CEER, която ще има основна цел да произвежда изцяло електрически превозни средства, информира Reuters. CEER ще бъде съвместно предприятие между PIF, BMW и тайванската технологична група Foxconn (Hon Hai Precision Industry). Изцяло новата марка ще има не само завод, но и център за дизайн, като се изчислява, че това ще доведе до създаването на почти 30 000 работни места.
Престолонаследникът принц Мохамад бин Салман бин Абдулазиз каза, че CEER ще бъде първата автомобилна марка, която ще произвежда електрически автомобили в страната, въпреки че американската автомобилна марка Lucid потвърди, че ще произвежда електромобили в Саудитска Арабия в модерна фабрика.
Председателят на Foxconn заяви, че ще се стремят да направят електромобилите масови, като се съсредоточат върху свързаността, информационно-развлекателните системи и автономното шофиране. Foxconn, най-големият подизпълнител в производството на електроника в света, който сглобява iPhone и MacBook на Apple Inc., се стреми да изгради цялостна верига на доставки за електромобили - от батерии до чипове. Компанията ще отговаря за разработването на основните компоненти на електромобилите на CEER.
Първите машини CEER се очаква да бъдат налични през 2025 г., въпреки че в момента няма информация какви превозни средства ще бъдат, на каква платформа ще се изграждат, кой ще доставя батериите и какъв тип задвижвания ще имат. Знае се, че новият производител ще използва лицензирани компоненти от BMW.
Висшите дипломати на страната вече работят с богата на кобалт и литий Австралия за създаване на възможности за инвестиции в минното дело.
Саудитска Арабия наскоро отчете бюджетен излишък от около 3,7 милиарда долара за третото тримесечие на текущата година, след като цените на петрола продължиха да растат през 2022 г. От 80 милиарда долара общи приходи за третото тримесечие на 2022-а, почти 61 милиарда идват от продажба на петрол. Саудитска Арабия възлага големи надежди на Ceer. Очаква се марката да донесе 8 милиарда долара към брутния вътрешен продукт на страната до 2034 г.
Проектът е част от икономическата стратегия на Саудитска Арабия „Визия 2030“ за намаляване зависимостта на страната от петрола и диверсификация на икономиката. Мохамад бин Салман бин Абдулазиз заяви още, че с инвестициите, идващи главно от PIF, компанията CЕЕИ ще допринесе за автомобилните мечти на Саудитска Арабия, като същевременно гарантира, че декарбонизацията остава приоритет. „Стартираме нова индустрия и екосистема, която да привлича международни и местни инвестиции“, каза престолонаследникът, който е и министър-председател и председател на PIF.