Автомобилната индустрия е изправена пред нова мащабна заплаха за съществуването си, за която мнозина дори не подозират – друга мощна индустрия, каквато е военната, се нуждае от литиево-йонни батерии. Армиите на някои от големите сили скоро ще се нуждаят от всички, които по принцип могат да бъдат произведени, което допълнително ще увеличи конкуренцията на пазара, пише Autoevolution.
Военните вече се включиха в битката за нови устройства за съхранение на енергия и оценявайки предимствата на тези компоненти, започнаха да правят поръчки за тях. И без това дефицитните устройства стават още по-търсени, което изисква невероятно количество ресурси и инвестиции. А тяговите батерии, базирани на редкоземни метали, са изключително скъпи и самите производители на автомобили са във война помежду си, за да си осигурят суровини.
Китайският флот вече обяви, че ще замени традиционните оловно-киселинни батерии в подводниците. Това стана възможно благодарение на развитието на технологиите за производство на литиево-йонни аналози в автомобилната индустрия. В този случай не става въпрос само за безопасност и надеждност. Този ход се подготвя дълго, но китайският флот е обмислил безопасността на литиево-йонните батерии, която далеч не е безупречна.
Използването на литиево-йонни батерии във флота ще удвои времето, прекарано от подводниците под вода, което им дава повече маневреност и ще освободи допълнително място за оръжия. Това заключение направиха специалисти от Военноморската подводна академия в Циндао, провинция Шандун. Животът и бойните способности на подводниците ще се увеличат значително.
Според South China Morning Post, Китай има най-големият конвенционален подводен флот в света, наброяващ от 60 до 70 кораба, така че замяната на батериите ще изисква огромно количество от тях.
Япония започна да преоборудва подводниците с литиево-йонни батерии през 2018 г., а Южна Корея през 2021 г. Такава тенденция може да принуди автомобилната индустрия скоро да се окаже в самия край на опашката за суровини, необходими за производството на батерии.