Германският автомобилен гигант Volkswagen е изправен пред нови проблеми заради измама с манипулиране на данни за вредните емисии, този път в Израел. Там е заведен колективен иск от собственици на автомобили и „широката общественост“, които твърдят, че са били изложени на по-високи нива на замърсяване с азотен оксид, отколкото твърди Volkswagen. И искат обезщетение, а Окръжният съд в Тел Авив се произнесе в тяхна полза, съобщи агенция Reuters.
Първият и най-мащабен „Дизелгейт“ бе през 2015 г., когато в САЩ компанията Volkswagen бе обвинена и осъдена, че е използвала софтуер за манипулиране на данните за вредни емисии. Бяха наложени глоби и заведени съдебни, а сумите които впоследствие изплати Volkswagen според различни данни възлизат на над 32 милиарда евро. След това бяха извършени проверки на данните за емисиите в много компании - Daimler, BMW, Mazda, Suzuki, Yamaha, Nissan и други. И често всичко завършваше отново с глоби и изтегляне на автомобили.
Решението на израелския съд не включва исканите обезщетения и Майкъл Бах, един от адвокатите, завели делото каза, че те все още изчисляват броя на засегнатите собственици на автомобили в Израел и изчисляват екологичните разходи. Защо 7 години след първия скандал историята продължава и то в Израел, не е ясно. Reuters допълва, че от Volkswagen засега не коментират новата ситуация.
През лятото на 2020 г. отново в Израел прокуратурата заведе дело в Окръжния съд на Тел Авив срещу Volkswagen, официалния му представител в Израел - Champion Motors и производителя на авточасти Bosch, във връзка с участието им в делото, наречено „Дизелгейт“. Според претенциите тогава между 2008 и 2016 г. измамен софтуер е бил инсталиран на 12 000 автомобила, внесени в Израел. Без фалшификацията на данните тези машини е нямало да бъдат допуснати да бъдат внесени в Израел, тъй като не отговарят на екологичните изисквания. Дали има връзка между двете дела, засега също не е ясно.