Френската компания Citroen показа радикален концептуален кросоувър, наречен Oli, с който визуализира бъдещето на електрическите си автомобили. В опит да разчупи модела на скъпи, хомогенни електрически автомобили, Citroen Oli има акцент върху устойчивостта, ниското тегло и достъпната цена. В новата концепция на Citroen ще бъде инжектиран странния дух на Ami в масови модели на французите, информира Autoexpress.
От Citroen твърдят, че Oli не е пряк предшественик на сериен модел, въпреки предоставянето на поредица от специфични технически подробности за прототипа. Oli има за цел да преодолее тенденцията на тежки, натоварени с джаджи електромобили с прогнозирано собствено тегло от само 1000 кг, благодарение на използването на леки рециклирани материали, опростена технология и сравнително малка батерия от 40kWh.
Някои от външните панели на Oli са взаимозаменяеми, включително вратите, разширенията на калниците и броните, което помага за намаляване на разходите за производство и ремонт. Някои неструктурни елементи на каросерията са направени от картонени панели, тип пчелна пита, които свалят с 50 процента теглото в сравнение със стоманата, като същевременно са достатъчно здрави, за да издържат теглото на възрастен. От друга страна Oli е с уникален 20-инчов дизайн на колелата, който съчетава здрава стоманена повърхност с алуминиева вътрешна джанта за допълнително, рентабилно спестяване на тегло.
Oli е първият Citroen, който включва новото лого на фирмата, но неговата дефинираща дизайнерска характеристика е вертикалното предно стъкло в стил пощенска кутия. Плоският стъклен панел е по-малък, по-лек и по-евтин за производство от типичното предно стъкло, въпреки че компрометира аеродинамичните характеристики на автомобила. Все пак Citroen предполага, че Oli ще се използва предимно за движение в града, а не за високоскоростни пътища, където аеродинамичните ограничения ще имат по-голям ефект.
В резултат на това максималната скорост е ограничена до 110 км/час, а възможният пробег е 400 км. Презареждането на батерията от 20 до 80 процента отнема само 23 минути, твърди Citroen. Тези цифри вероятно са извлечени от STLA Small платформата на Stellantis, която вероятно би била в основата на превозното средство.
Citroen представя Oli като универсална машина за приключения на открито и е оборудван с релси на покрива, точки за закрепване за аксесоари и товарен отсек в стил пикап. Кабината е малко вероятно да прилича на показания прототип, но леката, минималистична тема продължава. Седалките, например, са направени по 3D технология и използват 80 процента по-малко части от традиционните, въпреки че са оборудвани с гъвкави термопластични стойки за допълнителен комфорт.
Арматурното табло е снабдено с редица физически превключватели за климатични контроли, а функциите на информационно развлекателната система се изпълняват от тънък дисплей, управляван от смартфон. Два подвижни Bluetooth високоговорителя се намират в двата края на арматурното табло, а вратите осигуряват достъп до задните седалки, които също са изградени от 3D отпечатани части.
Още снимки на концептуалния модел - вижте в галерията: