Предпазните колани идват на помощ, ако например се случи инцидент - преобръщане на автомобил, катастрофа и т.н. Това, извинете, е "кръвно" доказан факт. Някои шофьори обаче все още са убедени, че тяхната транспортна безопасност изобщо не се нуждае от предпазни колани.
Експертите препоръчват сте абсолютно наясно какво се случва с пътниците в автомобила в случай на инцидент. Когато колата се движи, водачът и пътниците се движат с него с абсолютно същата скорост и в същата посока. С други думи, ако колата се движи със 60 км/ч, тялото ви също се движи с 60 км/ч.
Ако в този момент се случи инцидент, колата внезапно ще спре, но тялото ви все още ще се движи напред поради инерцията. Ето и някои опорни точки, защо винаги трябва да пътуваме в колата със закопчани предпазни колани. Доказано е, че коланите са най-простите и ефективни устройства за спасяване на живот и здраве, но има такива от нас, които не вярват на това твърдение. Сега развенчаваме най-често срещаните митове:
6 аргумента в полза на предпазните колани (ГАЛЕРИЯ):
Това не е така по две причини. Първо при много автомобили еърбеговете не сработват ако коланите не са закопчани и второ - в някои извънредни ситуации силата на удара е толкова голяма, че от „изстрела” на възглавницата се чупят ръце, челюсти и т. н., като има дори смъртни случаи. При закопчан предпазен колан нараняванията от въздушни възглавници са далеч по-малки.