Независимо дали търсят кола на по-изгодна цена или за да имат по-голям избор, немалко потребители решават да си купят автомобил от друга държава членка на ЕС. Тази на пръв поглед проста операция обаче може да се окаже пълна с препятствия, независимо дали става дума за нова кола или втора употреба.
Представяме ви 12 важи неща, които трябва да знаете, преди да предприемете трансгранична покупка на кола. Информацията е предоставена от Мрежата от Европейски потребителски центрове – ECC-Net, част от която е и Европейският потребителски център България.
Преди покупката е много важно да проверите търговеца и съществува ли наистина колата. Неотдавна Automedia.bg алармира за такива случаи на измами - фиктивни обяви в интернет. По време на покупката проверете трябва ли да се плаща ДДС в страната на покупката или в България. Дали продавачът ще предостави документ за техническия преглед на колата и дали ще бъде признат у нас. Поинтересувайте се и за регистрационните табели и необходимостта от застраховка, за да я докарате до тук.
След покупката – при какви условия може да се прекрати договорът? Какви стъпки трябва да направите, за да регистрирате колата? Ако имате гаранция, трябва да проверите условията й и дали важат на територията на България.
10 ключови съвета при покупка от Европа (ГАЛЕРИЯ):
Потърсете го в публичните регистри или дали е член на дадена асоциация. Ако става дума за онлайн фирма, проверете имената на нейния директор, адреса на офиса и телефона там. В сайта проверете общите условия, както и правилата на гаранцията и възможността за връщане на купената кола. Важно е всичко да е написано коректно и без правописни грешки.
При покупка онлайн имате 14 дни период на размисъл, през който може да я върнете. Освен ако не е правена специално за вас според ваши изисквания. Можете да се свържете и с местни потребителски организации, за да проверите дали няма оплаквания срещу този търговец. Не се притеснявайте да се обадите и по телефона, за да проверите стандарта на обслужване на клиентите.