Откакто Renault започна да прави промени в руската марка Lada, в моделите започнаха да се инсталират нови силови агрегати. Руснаците постепенно започнаха да харесват френските двигатели, защото те се характеризират с по-голям ресурс и също така са лесни и евтини за поддръжка. Renault инсталира същите двигатели и на моделите Dacia, като сега ще ви обърнем внимание на най-издръжливите и надеждни агрегати, които се поставят на руските коли.
Френските мотори напоследък се радват на все по-голям интерес от страна на купувачите на автомобили с марка Lada. Двигателите на Renault са инсталират под капаците на Lada Largus още от първите години на производство, като постепенно са застъпени и в останалите нови модели на марката. Това са 1.6-литровите двигатели с осем клапана K7M, които са с мощност 84 конски сили. Има и 16-клапанов вариант K4M, който разполага с мощност от 105 (102) к.с.
K7M
Самият мотор не е нов, но се счита за много надежден. Приблизителен ресурс е 500 000 км, разбира се, с правилна поддръжка. Освен това е доста устойчив на прегряване, а и резервните части не са проблем за намиране. А по двигателя, дори доста трудоемки ремонти могат да се извършват в гаражни условия, което също е голям плюс.
Но агрегатът има и слабости. Няма хидравлични повдигачи, така че трябва да регулирате клапаните на всеки 30 000 км. А водната помпа и ролката на обтегача на ремъка е най-добре да се сменят заедно с ангренажния ремък на всеки 60 000 км. Това предпазва двигателя от среща на клапаните с буталата в случай на скъсан ремък или повреда в помпата или ролката.
K4M
Първоначално мощността на този агрегат беше 105 к.с. с., но през 2016 г. блокът бе финализиран по стандартите Евро-5, в резултат на което мощността намаля до 102 коня. Този двигател се характеризира с добра динамика и с относителна лекота на поддръжката.
Що се отнася до ресурса, той е приблизително 400 000 км. Също така трябва да се отбележи и факта, че новия блок и наличието на хидравлични повдигачи премахват необходимостта от регулиране на хлабините в клапановия механизъм, а това си е доста голям плюс.