Докато се стремят да направят шофирането по-лесно и по-безопасно, производителите добавят различни опции към оборудването на автомобила. Някои шофьори не са наясно с всички тези системи и съответно не са наясно напълно с правилата за използването им. Една от тези опции е ESP.
Какво представлява тази функция? Това е една от системите за активна безопасност, която осигурява динамична стабилизация на автомобила, ако попадне в неконтролирано поднасяне. ESP работи с антиблокиращата система (ABS) и изравнява позицията на автомобила на пътя.
Тази система също така е оборудвана със сензор за положение на кормилното управление и акселерометър (сензор за движение), като въз основа на техните показания, тя може да реши да спре определено колело, за да предотврати възможността от поднасяне. Тоест, при влизане в завой с висока скорост, ESP ще спре задното колело във вътрешния радиус на завоя, за да изравни автомобила, докато предното продължава да се движи.
Кога обаче трябва да изключва ESP? Тази система е проектирана да повишава безопасността, но е препоръчително за се изключва в някои случаи – като движение извън пътя, например. Тогава тя повече вреди, отколкото помага, като шофьорът рискува дори да заседне на някои места, които би могъл да преодолее бед съдействието на тази система.
При някои превозни средства ESP е опция, която не може да се изключва, но при много автомобили тя лесно се деактивира. Не забравяйте това, когато решите да се забавлявате върху току-що натрупал сняг. И разбира се, винаги включвайте системата за стабилизиране, когато се върнете на нормален път!