fallback

12 причини да зарежем литиево-йонната батерия

Без технология от ново поколение електрическата революция не може да бъде завършена. За щастие тази технология изглежда близо

За XXI век литиево-йонната батерия е това, което беше петролът за XX век. Тя вече изцяло е превзела смартфоните и лаптопите ни и, ако се осъществят плановете на политици като лидерите на ЕС, Си Дзинпин и Джо Байдън, съвсем скоро ще превземе и автомобилите. Мнозина виждат в нея и начина най-после да постигнем ефективно използване на енергия от слънцето и вятъра, без сегашната необходимост да се поддържат скъпи и замърсяващи дублиращи мощности.

 Корейският гигант Samsung представи преди година прототип на батерия с твърд електролит, която има енергийна плътност над 900 втч за литър, и минимум 1000 цикъла без загуба на капацитет. Производството в по-големи размери все още е проблем          Има само един малък проблем: сегашната литиево-йонна батерия не може да изпълни всички тези очаквания. В нея има твърде много непреодолими ограничения - до такава степен, че за последните 30 години технологията почти не се е променила. Всъщност дори собственият й създател, Нобеловият лауреат проф. Джон Гудинъф, сега работи по създаването на заместника й - батерията с твърд електролит.          12 причини защо ни трябват нов тип батерии (ГАЛЕРИЯ):

fallback
  • #9
    до 8 ( преди 3 години )
    Така е, просто количествата са доста по-малки. Или ще бъдат, ако все пак ги докарат до производство :)
  • #8
    Литий ( преди 3 години )
    Лития сега е доста по-евтин в сравнение с преди 4-5 години макар от началото на годината да има поскъпване
  • #7
    анонимен ( преди 3 години )
    И сега производителите премахват по-скъпите метали и кобалтът е главната им цел като далеч по-скъпия в сравнение с никела и например от Панасоник са поели ангажимент да го премахнат напълно до 2024г.
  • #6
    анонимен ( преди 3 години )
    Все пак и за батериите с твърд електролит трябват литий и други метали и те са литиеви макар и с по-добра технология
  • #5
    vlady ( преди 3 години )
    Все едно при контакт на анода с въздуха се стига до класическия проблем от дисертацията на д-р. Борисов "Не се гаси туй що не гасне и туй що не е запалено".
  • #4
    до 5 ( преди 3 години )
    Ти си представител на любимия ми тип форумни експерти: прочели заглавието, изтръскали си коментара, и готово
  • #3
    анонимен ( преди 3 години )
    Айде пак теслатиците се превъзбудиха :D
  • #2
    анонимен ( преди 3 години )
    Поздравления! Доста добре поднесен материал! Ще е полезен на голяма част от аудиторията! Особено тия дето "мноого четат"!!!
  • #1
    анонимен ( преди 3 години )
    С две думи, сипвай си хадо и си свиркай
fallback
Последни