Производителят на електромобили Tesla се възползва от високите цени на акциите си и продаде част от тях, на стойност 5 милиарда долара. С това оборотният капитал на компанията на Илон Мъск доближава 20 милиарда долара, като планът е те да се използват, за да се финансира плановете за разрастване през 2021 година.
През 2021 приходите на Tesla ще се увеличат, но не колко разходите, прогнозират анализаторите на Jefferies. За компанията ще е трудно да постигне доминираща роля предвид самите мащаби на автоиндустрията
Ценните книжа на Tesl поскъпнаха с 650% тази година, при средно повишение за компаниите в индекса S&P 500 от едва 15%. Независимо от това обаче уважаваната инвестиционна банка Jefferies понижи рейтинга на Tesla и вече не съветва клиентите си да купуват нейните акции. "Не вярваме, че Tesla може да доминира в автомобилната индустрия предвид на нейните мащаби, структура и политика", обясни анализаторът на банката Филип Ушоа в писмо до клиенти.
Той очаква приходите на Tesla да нараснат през 2021 покрай пускането на два модела с потенциално големи продажби, но успоредно с това прогнозира и още по-голямо нарастване на разходите заради инвестициите в производство на батерии и другите разширявания, планирани от Мъск.
Самият Мъск пък влезе в заглавията, като се изказа остро срещу мениджърите с магистърска степен по бизнес администрация (MBA). Най-големият проблем на корпоративна Америка е, че "твърде много хора с MBA ръководят компании", подчерта Мъск на традиционната среща на изпълнителни директори, организирана от Wall Street Journal. Според него такива хора твърде често попадат в капана на числата и забравят за истинската си мисия, която е "да създават страхотни продукти и услуги".
Успехите идват, когато съм във фабриката или карам колите ни, а не когато гледам екселски таблици, обясни Мъск
"Нужен е повече фокус върху самия продукт или услуга, и по-малко време в заседания на борда и обсъждания на финансови въпроси", заяви Мъск. "Една компания няма стойност сама по себе си. Стойността й идва само от това дали е ефективен преразпределител на ресурси, който създава услуги и стоки с по-голяма стойност от вложеното в тях". Самият Илон признава, че в миналото е допускал грешката да отделя твърде много внимание на заседания и екселски таблици, докато е трябвало да се фокусира върху развойната дейност и производството. "Когато прекарвам време във фабриката, или да карам колите ни, или да мисля за ракетите на Space-X, това са моментите, когато нещата при нас се случват", увери Мъск. Понастоящем собственикът на Tesla е вторият най-богат човек на планетата след Джеф Безос - поскъпването на акциите наду личното му състояние до 157 милиарда долара, по оценка на Bloomberg Billionaire Index.
Противно на популярното убеждение, Мъск не е без завършено образование като покойния Стив Джобс или Бил Гейтс. Всъщност той има две бакалавърски степени - от университет на Онтарио и от Wharton School в Университета на Пенсилвания.