Електромобилите стават все по-популярни, напук на скептиците. Толкова популярни, че типичните термини за подобни машини като "пробег", "време за зареждане" и дори "киловатчас" стават все по-масово използвани в ежедневието, както "разход", "ускорение" и подобни при конвенционалните коли.
Все пак, не много клиенти на електромобилите знаят какви фактори оказват въздействие върху обявения от производителите пробег и защо той често се разминава с реалността. Въпреки подобрените цикли на тестване, като WLTP, шофирането в реалния живот може да предложи доста различни неща. Нека видим кои са те.
Фактори, намаляващи пробега на електромобилите:
Специалистите са единодушни, че колкото по-бързо карате своя електромобил, толкова по-здраво трябва да работи електромоторът му. Това логично води до по-бързо изтощаване на батериите. Няма точно определен процент за това колко намалява пробега, поради увеличението на скоростта, тъй като всяка кола има различни аеродинамични характеристики.
При тест на Tesla Model 3 Standard Range Plus, например, е обявен пробег от 240 мили (386 км) при движение със скорост от 105 км/ч (65 мили в час). Но когато скоростта се увеличи на 113 и 120 км/ч, пробегът пада съответно на 373 и 372 км, което е намаление с 3,4 / 3,8 процента.