fallback

Как Москвич плати 80 000 долара за американски дизайн и не го използва

2140 SL е енигматичната луксозна версия на иначе добре познатия у нас модел

Москвич-2140 е един от символите на съветското автомобилостроене и години наред беше добър познайник и на българските автомобилисти. Това е колата, с която някогашният АЗЛК в Москва прекрачи границата между 70-те и 80-те години на миналия век и макар, че историята му е добре позната, част от нея включва и участието на американско дизайнерско ателие, което обаче не е успяло да се справи с изискванията на съветското автомобилостроене. Става въпрос за нов дизайн на интериора на седана, който обаче така и не стига до серийно производство. Или просто руснаците не са имали възможност да изпълнят проекта, дошъл от Raymond Loewy Design – легендарното ателие, създало модерния дизайн на бутилката на Coca-Cola.

На прага на новото десетилетие шефовете на АЗЛК се готвят да направят „трудов подарък” на КПСС за предстоящия й 26-и конгрес. Проблемът е, че по това време концептуално новият модел 2141 с предно предаване е изключително далеч от производство, затова се стига до съветския вариант на фейслифт – освежаване на 2140. Дизайнът на промените е поверен на Raymond Loewy Design, като АЗЛК плаща 80 000 долара за проекта, но след представянето му от страна на американците, той е отхвърлен.

Все пак, проектът е бил обсъждан в дизайнерския отдел на АЗЛК, като днес официалната версия е, че руснаците с почуда узнали, че шефовете им са платили толкова пари за новите идеи и обявили, че и сами могат да направят нещо подобно. В допълнение и до днес работилите по това време в този отдел твърдят, че проектът е бил неиздържан по отношение на ергономията. Години по-късно член на дизайнерския екип на АЗЛК признава, че техните разработки са били „вдъхновени от Ford Fiesta”, като в московския завод е бил доставен екземпляр от популярния субкомпактен модел.           В интерес на истината, предложението на американското ателие по-късно е послужило за вдъхновение при оформление на интериора, както на 2141, така и на другия съветски модел с предно предаване – Лада 2018 Спутник или Самара за пазарите извън Русия. В крайна сметка се появява версията Москвич-2140SL, като допълнителното означение означава „Супер лукс”.

Промените включват боя металик на купето, нови брони отпред и отзад (първите пластмасови брони в СССР), обновени странични огледала, ново парно за купето, освежен интериор, ново арматурно табло, нови седалки, подгряване на задното стъкло и ново радио. В двигателя се появява нова дистрибуторна капачка, дело на Bosch, нов карбуратор Озон, както и Weber (много рядко) и нов корпус на въздушния филтър. Също така 2140SL идва и с малки промени в предавателните числа на 4-степенната механична кутия, което намалява разхода с около половин литър на 100 км, нови джанти и дебют на радиалните гуми в продукцията на Москвич. И накрая – нови стопове, които приличат на тези, появили се на Лада 2105. А възможността да се регулират страничните огледала от купето, както и дигиталният часовник на таблото са определени като „революционни” от руската преса по това време.          Производството на 2140SL стартира през ноември 1980 година, общо от тази модификация са произведени почти 171 000 коли, а на 17 септември 1986 от конвейера на АЗЛК слиза поредният 2140SL, който е 4-милионният автомобил, произведен там.

2140SL има и сравнително интересна състезателна история, но тъй като е автомобил, предназначен за износ, получава хомологация за по-слабата и не толкова популярна по това време група А за рали – А/6, което означава, че е в класа на колите с атмосферни мотори с обем до 1,6 литра.

Вижте 2140SL при излизането му на пазара в началото на 80-те години (ГАЛЕРИЯ):

Снимки: AZLK History

fallback
  • #11
    Пепи ( преди 4 години )
    Сравнявате коли от 2020 година с коли от 1970 година,предназначени за безпътищата в Съветския съюз и отчасти България.По онова време колите минаваха сравнително малко километри,но трябваше да отговарят на различни от сегашните критерии.Да речем с един москвич може да качиш баира натоварен догоре и да влачиш ремарке строителни отпадъци.А сегашните - мама миа.Сложих 100 кила цимент в фиат стило отзаде и той клекна.Тъй че сравнявате чушки с пържоли.
  • #10
    Мамалигар ( преди 4 години )
    Ако Рено не е автомобил, то москвича трябва да е мърсол.
  • #9
    ...!? ( преди 4 години )
    че то Рено/Дачия кола ли е!?
  • #8
    До 6 ( преди 4 години )
    Тя и каруцата е по-здрава от Дачия в известен смисъл. Дачията спрямо Москвича е като космически кораб спрямо контейнер за ***. Карал съм достатъчно и двете. Москвичът има стойност само на вторични суровини. Най-щастливият момент с него е ако успееш да го продадеш. По едно време трабантите се продаваха за по 500 лева, москвичите за 300. Добре, че поскъпнаха металите и москвича тръгна и той по 500 лева заради алуминиевия блок. Ама сега върви пак по 300. Купи си!
  • #7
    анонимен ( преди 4 години )
    Просто устроено и въпреки това постоянно се чупеше. За това колко по-некачествено и некомфортно беше от Ладата (лиценз на Фиат от 1966 година) говори фактът, че за Лада се чакаше два-три пъти повече време. Основен ремонт се правеше на 100 хиляди, а задължително в багажника се носеше богат инструментариум. Да се мине дори технически преглед не беше лесно с Москвич, докато Трабант минаваше лесно.
  • #6
    и все пак ( преди 4 години )
    доста по-здраво от разни недоразумания като рено и дачия!
  • #5
    Иво ( преди 4 години )
    Какви спомени имам само.....Дърпане на смукача, докато се "нажеби" с гориво, подсилване на ресорите , за да носи....Като вдигне 100 и се " възправяше" бучейки...
  • #4
    пепи ( преди 4 години )
    Кво и е на колата ??? В сравнение с разни фиести Корса поло ..и тем подобна шир потреба от същия период,москвича си е класа.
  • #3
    анонимен ( преди 4 години )
    Не знам колко сме се отървали от русофилията, ама около мен е пълно с хора, които си мечтаят за нов руски ботуш по земите ни, щото, видиш ли, били са ни братя...
  • #2
    Ннн ( преди 4 години )
    Ей добре, че се отървахме от това недоразумение "руска техническа мисъл"!Чушкопекът на който се подиграват рублофилите е в пъти по издържан като полезност и инженерна мисъл
fallback
Последни