Учени за първи път свързаха риска от развиване на рак на мозъза и замърсяването на въздуха от фини прахови частици, чийто основен източник за вредните емисии, отделяни от автомобилите. Те са най-много при превозните средства, работещи на дизелово гориво, съобщава списанието Epidemiology, като се позовава на изследване, направено от канадски лекари.
Медиците са категорични, че изследването на близо 2 млн. човека доказва за връзка между концентрацията на фини прахови частици и честота на разболяване от рак на мозъка. Това е първото подобно изследване, което разкрива наличието на зависимост между тези две неща.
Фините прахови частици имат размер под 100 нанометра, като са метални или въглеродни. Именно заради малките си размери те не само лесно се вдишват от хората, но и се натрупват в белите дробове, откъдето кръвта ги предава и а други органи. Те могат също така да попаднат в човешкия организъм чрез вдишване през носа, където съще се натрупват и са опасни най-вече за жителите на големите градове.
В случая, канадските учени са анализирали медицинските история на 1,9 млн. жители на двата най-големи мегаполиса в страната - Торонто и Монреал. За 15 години (2001-2016 г.) рак на мозък е открит при 1400 пациента. Изследването е показало, че нивото на замърсяване на въздуха е различно в отделните райони, като именно в тези, при които е най-високо, има и най-много случаи на заболяването. Отчетени са не само фините прахови частици, но и по-големите (с размер до 2,5 микрометра), както и нивата на отделяния от автомобилите азотния диоксид (NO2).
Снимка: Motor