Автомобилните производители в Европа са притеснени от липсата на сериозен интерес към електрическите превозни средства, които подготвят за пускане на пазара, за да могат да покрият новите стандартни за вредни емисии. Затова и единственият им начин да се справят с изискванията си остават хибридните модели със зареждане от електропреносната мрежа (plug-in или PHEV), пише в свой анализ Automotive News.
В момента именно PHEV-моделите са "магическото" превозно средство за големите компании. Добавянето на батерия и електромотор към автомобил с конвенционално задвижване, който потребителите добре познават, позволява намаляване на CO2 с между 50 и 80%. По начина, по които се изчисляват вредните емисии, това означава стойности от под 50 грама на километър. Така plug-in хибридите ще изиграят основна роля при достигане на среден показател от 95 г/км, който става задължителен за всички производители от 2020 г. И с тяхна помощ компаниите ще продължат да продават модели с по-високи емисии поне до 2023г., когато влизат в сила нови изисквания.
На всичкото отгоре, PHEV-моделите се класират за различни данъчни стимули и безвъзмездни средства за закупуването им в много държави от ЕС. Те също така отговарят на условията за влизане в зони в големите градове, където стандартните автомобили ще бъдат забранени заради високите си нива на СО2.
Има обаче и сериозни капани пред производителите, разчитащи на хибридни модели. Най-притеснителното е потенциалното противодействие от страна на екологичните групи, кметовете на градове и управляващите правителства, ако те решат, че PHEV не са чак толкова "зелени", колкото посочват цифрите.
"Доказателствата, които сме събрали, показват, че повечето хора не карат хибридите си само на електромотор, а използват двигателя с вътрешно горене при придвижване в градовете. А това прави тези автомобили по-лоши от колите от предишно поколение, които са с двигатели с вътрешно горене", категорична е Юлия Полисканова, която ръководи неправителствената организация Transport&Environment, базирана в Брюксел.
Един пример - новите тестове по цикъл WLTP, които замениха остарелия NEDC, показват, че гамата PHEV-модели, лансирана от PSA Group, постига СО2 от 29 г/км. Това се отнася за модели със средни размери като седана Peugeot 508 и кросоувъра Opel/Vauxhall Grandland X. В същото време, компактното Peugeot 108, което тежи 2 пъти по-малко от хибридния SUV, постига 93 г/км
"Не ни обвинявайте за тези цифри, защото не бяхи ние тези, които създадохме този цикъл. Той беше направен като следствие на предишния, но е доста по-опростен", заяви изпълнителният директор на PSA - Карлос Таварес, на автосалона във Франкфурт миналия месец.
PHEV често се описва като технология, която трябва да накара потребителите да се чувстват удобно с идеята да зареждат колата си в контакта, преди да предприемат по-радикалната стъпка към пълното електричество. Нейното въвеждане беше предвидено като решение за увеличаване на броя на електрифицираните автомобили.
Сега експертите прогнозират, че продажбите на PHEV ще се удвоят в Европа през следващата година до 590 000 бройки, което е по-голямо от целогодишната прогноза от 220 000 единици през 2019 г. Това би им осигурило пазарен дял от 3,1% и накратко би им помогнало да изпреварят изцяло електрическите превозни средства. Като цяло се очаква през 2025 г. продажбите на PHEV да надхвърлят 1 милион и така те ще заемат пазарен дяло от 5,2% дял.
Проблемът, с който сега трябва да се справят производителите на автомобили, е, че PHEV-моделите са прекалено скъпи и това ограничава сериозно продажбите им. Поставянето на батерия, електродвигател и силовата електроника към съществуващ автомобил с двигател с вътре горене добавя около 5000 евро, сочат изследвания на немски специалисти.
Разходите са такива, че добавеният хибриден задвижващ механизъм с батерия, достатъчно голяма, за да намали CO2 под 50 г/км (така автомобилът ще отговаря на изискванията за стимули и данъчни облекчения в страните от ЕС) струва повече отколкото малък електромобил с батерия с капацитет 32 кВт/ч.
Снимки: Automotive News