.jpg)
Министър Брюдерле заявява, че решението на правителството е било предшествано от оценки на специално създаден комитет, който е разгледал искането на концерна General Motors.
В този комитет не са успели да стигнат до единодушно решение по въпроса за предоставянето на държавна помощ за Opel. Според немският министър, в момента американското правителство има достатъчно средства за да подпомогне реорганизацията на части от GM и няма нужда от допълнителни финанси за това.
На свой ред в GM изразиха неразбиране за решението на германското правителство.
„GM и Opel са много разочаровани. Ние действително не разбираме причината за подобно решение”, заяви генералният директор на Opel, Ник Рейли.
Да напомним, че само преди няколко дни испанското правителство обяви за отпускането на държавна помощ за Opel в рамките на 300 милиона евро. Правителството на Великобритания също взе решение да подпомогне Opel/Vauxhall, също с 300 милиона евро. Помощ за преструктурирането на Opel обещават и други страни в които има заводи на фирмата – Полша, Австрия и Унгария.
Програмата за преструктуриране на Opel включва намаляване на обема на произвежданите автомобили и съкращаване на работните места с 20%, както и закриване на завод за асемблиране на автомобили в Белгия.


0