IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Черно море

В ЕВРОПА МОЖЕ ДА ОСТАНЕТЕ БЕЗ КНИЖКА АКО КАРАТЕ С 30 КМ/Ч ПО-БЪРЗО

До 7200 евро за шофиране с алкохол в кръвта, 300 евро за превишаване на допустимата скорост с 20 км/ч, 200 евро за минаване на червен светофар - високите глоби при нарушения зад волана не са необичайни в Западна Европа. В сезона на отпуските един поглед върху правилата за движение по пътищата в чужбина не е излишен.

В ЕВРОПА МОЖЕ ДА ОСТАНЕТЕ БЕЗ КНИЖКА АКО КАРАТЕ С 30 КМ/Ч ПО-БЪРЗО
В някои от страните на Централна и Западна Европа няма строго спазван каталог на глобите. В Белгия например съществува само рамкова наредба, но глобите могат бързо да стопят бюджета за ваканцията и да свалят отпускарското настроение до нула. За това нашият съвет е да бъдете вежливи с проверяващите полицаи, от които всъщност ще зависи наказанието Ви, ако се намирате в Белгия. Може обаче, да стане и по-лошо. Освен глоба с драстичен размер, в някои страни може да Ви вземат и книжката. Французите например, отнемат шофьорското свидетелство, ако Ви хванат, че сте превишили максимално допустимата скорост с 30 км/ч. В Италия и Австрия това се случва при превишение на допустимата граница с 40 км/ч. Понякога полицаите в тези страни може и „да си затворят очите" и да Ви пуснат да продължите, но никога не се знае...Който не е „сгащен" на място, а е заснет с камера и после е привикан да се отчете на касата, може и да извади късмет (особено ако междувременно е напуснал страната), въпреки че през февруари 2005 Съветът на министрите на Европейския съюз одобри рамково споразумение за взаимно признаване на глобите на територията на страните-членки. Предполага се условието да „се отчиташ" у дома ще влезе в сила от началото на следващата година и то за глоби в размер на повече от 70 евро. Това ще ни засяга от догодина (ако България стане пълноправен член на 01.01.2007). В повечето страни на ЕС давността на дължимите глоби се пази години наред, така че при случайна проверка в по-късен период може лесно да останете без пари. Особени правила важат и при евентуални катастрофи. В много от страните полицията не ходи по местата на произшествията. Във всеки случаи се препоръчва да запазите в мобилния си телефон номера за спешни случаи в съответната страна, особено когато има ранени, при нанасяне на големи щети и при спорове с контрагентите за уточняване на вината или пък когато другият участник реши да си тръгне от мястото на събитието. Може да попаднете и на чуждестранен шофьор без застраховка...  При всички случаи е препоръчително да извикате полиция на местопроизшествието, защото може да не Ви признаят щетите по автомобила, а в някои страни няма да може да преминете границата с видими повреди по автомобила. Ако трябва де се попълва някакъв формуляр за катастрофата трябва изрично да отбележите наличието на езикови проблеми и че не всичко Ви е ясно съветват юристите. Трябва да знаете и специфичните изисквания за движение по пътищата в страната или страните, които посещавате. Например от 1 юли т.г. в Чехия е задължително да карате със запалени светлини по всяко време на денонощието през цялата година. В Австрия пък, може да не ви пуснат ако нямате в автомобила светлоотразяваща жилетка. Преди всяко конкретно пътуване се подгответе добре, като се запознаете не само с маршрута, но и с особеностите на правилата за движение по пътищата в страната, която ще посетите.
0 от 500